Deser musli z owocami i siemieniem lnianym

W siemieniu lnianym występuje kwas ALA, który w naszych organizmach przemienia się w kwas EPA oraz DHA. Jego inne właściwości są nieocenione - wpływa pozytywnie niemal na każdy element ciała kobiety, zaczynając od włosów, poprzez układ pokarmowy i figurę, a kończąc na skórze. W ciąży należy jednak spożywać siemię lniane z czujnością i umiarem.


Składniki na jedną porcję:

  • ulubione owoce: najlepiej 1 kiwi lub 1 banan, jednak mogą być dowolne, w zależności od sezonu, drobno pokrojone,
  • zblendowane truskawki lub maliny +/- 250 g,
  • kulki tapioki (granulat) - pół szklanki,
  • mleko kokosowe - 1 puszka (najlepiej takie o prostym składzie - mleko kokosowe +woda),
  • własna mieszanka musli - drobno posiekane orzechy i płatki owsiane z odrobiną suszonej żurawiny,
  • mleko roślinne (np. z migdałów) - 1 opakowanie,
  • mielone siemię lniane - 1 łyżeczka

Przygotowanie:

Na dnie miski umieszczamy zblendowane maliny lub truskawki.

Tapiokę, w zależności od zaleceń na opakowaniu, gotujemy w mleku kokosowym, aż do momentu, gdy kulki napęcznieją. Następnie odlewamy i pozostawiamy ją do wystygnięcia, po czym nakładamy na zblendowane owoce. Jeśli konsystencja jest zbyt gęsta, dolewamy odrobinę ulubionego mleka roślinnego bez cukru.

Dodajemy drobno pokrojone owoce - kiwi, arbuza etc. Dosypujemy dwie łyżki przygotowanego samodzielnie musli i łyżeczkę mielonego siemienia lnianego. Wszystko mieszamy.

Gotową porcję deseru wstawiamy na pół godziny do lodówki, aby nabrał trwalszej konsystencji. Po wyciągnięciu, zalewamy całość raz jeszcze dwiema łyżkami mleka roślinnego i mieszamy.

Na taki deser możemy sobie pozwolić tylko sporadycznie, ze względu na należyty umiar w spożywaniu kalorii podczas ciąży, jednak zawiera on wiele cennych substancji odżywczych i jest dobrą alternatywą dla sklepowego musli z cukrem, zjedzonego tradycyjnie na mleku.

Smacznego!

Przygotowanie: Dietetyk dyplomowany Beata Jachno

przepisy Pregna
Pregna START - nowośćPregna START

Pregna START to suplement diety dla kobiet planujących ciążę, zawierający rekomendowane składniki: kwas foliowy, jod, witaminę D, cynk, cholinę, witaminę B6 oraz witaminę B12.

Poznaj Pregna START
Pregna PLUS

Pregna PLUS to suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, zawierający rekomendowane składniki: kwas foliowy, żelazo, jod, witaminę D oraz kwas omega-3, DHA.

Poznaj Pregna PLUS
Pregna PLUS

Pregna DHA to suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, zawierający kwas omega-3, DHA wspomagający rozwój mózgu dziecka.

Poznaj Pregna DHA
Pregna START - nowośćPregna Vomi

Pregna Vomi to suplement diety dla kobiet, które odczuwają dyskomfort w postaci umiarkowanych mdłości związanych z ciążą, zawiera wyciąg z kłącza imbiru, witaminę B6 oraz magnez.

Poznaj Pregna Vomi
* Stanowisko Zespołu Ekspertów PTG w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży. Ginekol. Pol. 2014, 82, 550-553; Wytyczne suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej. Endokrynol. Pol. 2013: Vol 64, Nr 4, 319-327