Deser musli z owocami i siemieniem lnianym

W siemieniu lnianym występuje kwas ALA, który w naszych organizmach przemienia się w kwas EPA oraz DHA. Jego inne właściwości są nieocenione - wpływa pozytywnie niemal na każdy element ciała kobiety, zaczynając od włosów, poprzez układ pokarmowy i figurę, a kończąc na skórze. W ciąży należy jednak spożywać siemię lniane z czujnością i umiarem.


Składniki na jedną porcję:

  • ulubione owoce: najlepiej 1 kiwi lub 1 banan, jednak mogą być dowolne, w zależności od sezonu, drobno pokrojone,
  • zblendowane truskawki lub maliny +/- 250 g,
  • kulki tapioki (granulat) - pół szklanki,
  • mleko kokosowe - 1 puszka (najlepiej takie o prostym składzie - mleko kokosowe +woda),
  • własna mieszanka musli - drobno posiekane orzechy i płatki owsiane z odrobiną suszonej żurawiny,
  • mleko roślinne (np. z migdałów) - 1 opakowanie,
  • mielone siemię lniane - 1 łyżeczka

Przygotowanie:

Na dnie miski umieszczamy zblendowane maliny lub truskawki.

Tapiokę, w zależności od zaleceń na opakowaniu, gotujemy w mleku kokosowym, aż do momentu, gdy kulki napęcznieją. Następnie odlewamy i pozostawiamy ją do wystygnięcia, po czym nakładamy na zblendowane owoce. Jeśli konsystencja jest zbyt gęsta, dolewamy odrobinę ulubionego mleka roślinnego bez cukru.

Dodajemy drobno pokrojone owoce - kiwi, arbuza etc. Dosypujemy dwie łyżki przygotowanego samodzielnie musli i łyżeczkę mielonego siemienia lnianego. Wszystko mieszamy.

Gotową porcję deseru wstawiamy na pół godziny do lodówki, aby nabrał trwalszej konsystencji. Po wyciągnięciu, zalewamy całość raz jeszcze dwiema łyżkami mleka roślinnego i mieszamy.

Na taki deser możemy sobie pozwolić tylko sporadycznie, ze względu na należyty umiar w spożywaniu kalorii podczas ciąży, jednak zawiera on wiele cennych substancji odżywczych i jest dobrą alternatywą dla sklepowego musli z cukrem, zjedzonego tradycyjnie na mleku.

Smacznego!

Przygotowanie: Dietetyk dyplomowany Beata Jachno

przepisy Pregna
Pregna START - nowośćPregna START

Pregna START to suplement diety dla kobiet planujących ciążę, zawierający rekomendowane składniki kwas foliowy, jod, witaminy D, cynk oraz witaminę B6.

Poznaj Pregna START
Pregna PLUS

Pregna PLUS to suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, zawierający rekomendowane składniki kwasu foliowego, żelaza, jodu i witaminy D.

Poznaj Pregna PLUS
Pregna PLUS

Pregna 250 DHA to suplement diety dla kobiet w ciąży, zawierający kwas omega-3 DHA wspomagający rozwój mózgu dziecka.

Poznaj Pregna 250 DHA
Pregna START - nowośćPregna Vomi

Pregna Vomi to suplement diety dla kobiet, które odczuwają dyskomfort w postaci umiarkowanych mdłości związanych z ciążą.

Poznaj Pregna Vomi
* Stanowisko Zespołu Ekspertów PTG w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży. Ginekol. Pol. 2014, 82, 550-553; Wytyczne suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej. Endokrynol. Pol. 2013: Vol 64, Nr 4, 319-327