Najważniejsze składniki w suplementacji

Wielka piątka czyli 5 najważniejszych i rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne składników w suplementacji kobiet w ciąży

Ciąża, podobnie jak okres karmienia piersią, to czas wzmożonego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Ich odpowiednia podaż ma w tych przypadkach podwójne znaczenie. Zarówno organizm mamy, jak i intensywnie rozwijające się dziecko, muszą być regularnie zaopatrywane w składniki budulcowe, energetyczne oraz witaminy i mikroelementy. Jednak nie każda przyszła lub świeżo upieczona mama wie, że nie tylko niedobór, ale również nadmiar poszczególnych składników może stanowić czynnik obniżający szansę na zajście w ciążę oraz niekorzystnie wpływający na rozwój płodu i dziecka karmionego piersią.

Jak zatem kobiety planujące ciążę, będące w ciąży oraz karmiące piersią powinny dostarczać sobie odpowiednią ilość właściwych składników - aby z jednej strony niczego ważnego nie zabrakło, a z drugiej by „nie przedobrzyć”? Podstawą jest prawidłowa i zróżnicowana dieta. Pamiętajmy, że podczas ciąży i karmienia piersią musimy wybierać produkty najwyższej jakości, na przykład te z upraw i hodowli ekologicznych, by unikać pestycydów, metali ciężkich, nawozów sztucznych i innych niepożądanych substancji.

Warto jednak wiedzieć, że są składniki odżywcze, które trudno dostarczyć organizmowi wyłącznie z dietą, zwłaszcza podczas tak wyjątkowego okresu jak ciąża. A z drugiej strony - które mają wielkie znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży oraz rozwoju dziecka przed i po urodzeniu. Wzrost zapotrzebowania na składniki odżywcze podczas ciąży i w okresie karmienia piersią jest bardzo duży, a dodatkowo wysokie stężenie progesteronu i idące za tym zmiany w organizmie kobiety powodują ograniczenie biodostępności wielu składników diety.

Dlatego lekarze i przedstawiciele PTG są zgodni, że w przypadku niektórych składników pokarmowych wskazana jest podczas ciąży i karmienia piersią suplementacja, jako uzupełnianie codziennej, prawidłowej diety. Obecnie najchętniej kupowanym w Polsce preparatem dla kobiet w ciąży jest Pregna PLUS. To nowoczesny nutraceutyk, zawierający tylko najważniejsze i rekomendowane dla kobiet w ciąży składniki, w ilościach zalecanych przez Ekspertów Ginekologii i Położnictwa. Są to składniki, których pozytywny wpływ jednoznacznie udowodniono i których suplementacja jest rekomendowana przez specjalistów:

  • Kwas foliowy - uzupełniające spożycie kwasu foliowego zwiększa poziom folianów u matki. Niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu.
  • Żelazo - bierze udział w procesie podziału komórek oraz pomaga w produkcji czerwonych krwinek. 
Dodatkowo żelazo i kwas foliowy w sposób korzystny wpływają na funkcjonowanie układu odpornościowego przyszłej mamy.
  • Witamina D - zmniejsza ryzyko nieprawidłowego rozwoju kości i ich mineralizacji.
  • Kwasy omega-3, szczególnie DHA - dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 jest bardzo ważne w trakcie ciąży i w okresie karmienia piersią, szczególnie istotny jest kwas dokozaheksaenowy. Do czasu porodu dziecko pobiera niezbędne ilości DHA z organizmu matki. Po porodzie nowo narodzone dziecko otrzymuje je wraz z jej pokarmem. Zaleca się suplementację DHA w celu zapewnienia prawidłowych zasobów tego składnika w organizmie matki i zapewnienia jego prawidłowej dystrybucji do płodu.
  • Jod - jest niezbędnym mikroelementem potrzebnym do wytworzenia tarczycy. Przyczynia się do prawidłowego wzrostu dziecka. Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.

Wymienione składniki eksperci określają jako „wielka piątka”. To grupa najważniejszych składników, które są niezbędne dla kobiet w ciąży. Jednak wiele suplementów, dostępnych na polskim rynku ma skład daleko wykraczający ponad to, co rekomendują Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Wybierając preparat Pregna PLUS® suplementujemy wyłącznie tych 5 najważniejszych, rekomendowanych przez specjalistów składników.


Mamy wówczas pewność, potwierdzoną najnowszą wiedzą medyczną, że organizmowi podczas ciąży nie zabraknie żadnego ze składników „wielkiej piątki”. A jednocześnie wiemy, że nie obciążamy organizmu nadmiarem innych witamin i mikroelementów, które bez problemu możemy czerpać z codziennej, mądrej diety.

Źródło:
„Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących”, Ginekologia Polska 2014, 85, 395-399.

Najważniejsze składniki w suplementacji
Pregna START - nowośćPregna START

Pregna START to suplement diety dla kobiet planujących ciążę, zawierający rekomendowane składniki kwas foliowy, jod, witaminy D, cynk oraz witaminę B6.

Poznaj Pregna START
Pregna PLUS

Pregna PLUS to suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, zawierający rekomendowane składniki kwasu foliowego, żelaza, jodu i witaminy D.

Poznaj Pregna PLUS
Pregna PLUS

Pregna 250 DHA to suplement diety dla kobiet w ciąży, zawierający kwas omega-3 DHA wspomagający rozwój mózgu dziecka.

Poznaj Pregna 250 DHA
Pregna START - nowośćPregna Vomi

Pregna Vomi to suplement diety dla kobiet, które odczuwają dyskomfort w postaci umiarkowanych mdłości związanych z ciążą.

Poznaj Pregna Vomi
* Stanowisko Zespołu Ekspertów PTG w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży. Ginekol. Pol. 2014, 82, 550-553; Wytyczne suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej. Endokrynol. Pol. 2013: Vol 64, Nr 4, 319-327