Najważniejsze składniki w suplementacji

Wielka piątka czyli 5 najważniejszych i rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne składników w suplementacji kobiet w ciąży

Ciąża, podobnie jak okres karmienia piersią, to czas wzmożonego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Ich odpowiednia podaż ma w tych przypadkach podwójne znaczenie. Zarówno organizm mamy, jak i intensywnie rozwijające się dziecko, muszą być regularnie zaopatrywane w składniki budulcowe, energetyczne oraz witaminy i mikroelementy. Jednak nie każda przyszła lub świeżo upieczona mama wie, że nie tylko niedobór, ale również nadmiar poszczególnych składników może stanowić czynnik obniżający szansę na zajście w ciążę oraz niekorzystnie wpływający na rozwój płodu i dziecka karmionego piersią.

Jak zatem kobiety planujące ciążę, będące w ciąży oraz karmiące piersią powinny dostarczać sobie odpowiednią ilość właściwych składników - aby z jednej strony niczego ważnego nie zabrakło, a z drugiej by „nie przedobrzyć”? Podstawą jest prawidłowa i zróżnicowana dieta. Pamiętajmy, że podczas ciąży i karmienia piersią musimy wybierać produkty najwyższej jakości, na przykład te z upraw i hodowli ekologicznych, by unikać pestycydów, metali ciężkich, nawozów sztucznych i innych niepożądanych substancji.

Warto jednak wiedzieć, że są składniki odżywcze, które trudno dostarczyć organizmowi wyłącznie z dietą, zwłaszcza podczas tak wyjątkowego okresu jak ciąża. A z drugiej strony - które mają wielkie znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży oraz rozwoju dziecka przed i po urodzeniu. Wzrost zapotrzebowania na składniki odżywcze podczas ciąży i w okresie karmienia piersią jest bardzo duży, a dodatkowo wysokie stężenie progesteronu i idące za tym zmiany w organizmie kobiety powodują ograniczenie biodostępności wielu składników diety.

Dlatego lekarze i przedstawiciele PTG są zgodni, że w przypadku niektórych składników pokarmowych wskazana jest podczas ciąży i karmienia piersią suplementacja, jako uzupełnianie codziennej, prawidłowej diety. Obecnie najchętniej kupowanym w Polsce preparatem dla kobiet w ciąży jest Pregna PLUS. To nowoczesny nutraceutyk, zawierający tylko najważniejsze i rekomendowane dla kobiet w ciąży składniki, w ilościach zalecanych przez Ekspertów Ginekologii i Położnictwa. Są to składniki, których pozytywny wpływ jednoznacznie udowodniono i których suplementacja jest rekomendowana przez specjalistów:

  • Kwas foliowy - uzupełniające spożycie kwasu foliowego zwiększa poziom folianów u matki. Niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu.
  • Żelazo - bierze udział w procesie podziału komórek oraz pomaga w produkcji czerwonych krwinek. 
Dodatkowo żelazo i kwas foliowy w sposób korzystny wpływają na funkcjonowanie układu odpornościowego przyszłej mamy.
  • Witamina D - zmniejsza ryzyko nieprawidłowego rozwoju kości i ich mineralizacji.
  • Kwasy omega-3, szczególnie DHA - dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 jest bardzo ważne w trakcie ciąży i w okresie karmienia piersią, szczególnie istotny jest kwas dokozaheksaenowy. Do czasu porodu dziecko pobiera niezbędne ilości DHA z organizmu matki. Po porodzie nowo narodzone dziecko otrzymuje je wraz z jej pokarmem. Zaleca się suplementację DHA w celu zapewnienia prawidłowych zasobów tego składnika w organizmie matki i zapewnienia jego prawidłowej dystrybucji do płodu.
  • Jod - jest niezbędnym mikroelementem potrzebnym do wytworzenia tarczycy. Przyczynia się do prawidłowego wzrostu dziecka. Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.

Wymienione składniki eksperci określają jako „wielka piątka”. To grupa najważniejszych składników, które są niezbędne dla kobiet w ciąży. Jednak wiele suplementów, dostępnych na polskim rynku ma skład daleko wykraczający ponad to, co rekomendują Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Wybierając preparat Pregna PLUS® suplementujemy wyłącznie tych 5 najważniejszych, rekomendowanych przez specjalistów składników.


Mamy wówczas pewność, potwierdzoną najnowszą wiedzą medyczną, że organizmowi podczas ciąży nie zabraknie żadnego ze składników „wielkiej piątki”. A jednocześnie wiemy, że nie obciążamy organizmu nadmiarem innych witamin i mikroelementów, które bez problemu możemy czerpać z codziennej, mądrej diety.

Źródło:
„Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących”, Ginekologia Polska 2014, 85, 395-399.

Najważniejsze składniki w suplementacji
Pregna START - nowośćPregna START

Pregna START to suplement diety dla kobiet planujących ciążę, zawierający rekomendowane składniki: kwas foliowy, jod, witaminę D, cynk, cholinę, witaminę B6 oraz witaminę B12.

Poznaj Pregna START
Pregna PLUS

Pregna PLUS to suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, zawierający rekomendowane składniki: kwas foliowy, żelazo, jod, witaminę D oraz kwas omega-3, DHA.

Poznaj Pregna PLUS
Pregna PLUS

Pregna DHA to suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, zawierający kwas omega-3, DHA wspomagający rozwój mózgu dziecka.

Poznaj Pregna DHA
Pregna START - nowośćPregna Vomi

Pregna Vomi to suplement diety dla kobiet, które odczuwają dyskomfort w postaci umiarkowanych mdłości związanych z ciążą, zawiera wyciąg z kłącza imbiru, witaminę B6 oraz magnez.

Poznaj Pregna Vomi
* Stanowisko Zespołu Ekspertów PTG w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży. Ginekol. Pol. 2014, 82, 550-553; Wytyczne suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej. Endokrynol. Pol. 2013: Vol 64, Nr 4, 319-327