Najważniejsze kwasy w okresie ciąży i karmienia piersią

W trakcie ciąży oraz w okresie karmienia piersią dieta każdej kobiety powinna być bogata w wiele niezbędnych składników. Najczęściej wymienia się poszczególne pierwiastki, takie jak wapń czy żelazo, a także witaminy - A, C, E. Jednak wiele z nas wciąż zapomina o tym, jak istotną rolę pełnią w tym wyjątkowym okresie wszelkiego rodzaju kwasy.


Kwas foliowy

Bardzo ważne jest większe spożycie kwasu foliowego w czasie ciąży - to właśnie on pomaga w zapobieganiu wadom wrodzonym u dziecka. Kwas ten, znany również jako witamina B 9 , jest odpowiedzialny za zwiększenie poziomu folianów u matki, których zbyt niski poziom jest z kolei czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu. U kobiet w ciąży często obserwuje się niedobory tej substancji. Suplement diety Pregna PLUS® zawiera 400 µg kwasu foliowego w jednej kapsułce - jest to idealna porcja, dobrana zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Kwas foliowy można także znaleźć w warzywach liściastych (jarmuż, szpinak, sałata).


Kwas DHA

Kwas dokozaheksaenowy jest budulcem nie tylko siatkówki oka, lecz także tkanki mózgowej i ma duży wpływ na rozwój ośrodkowego układu nerwowego płodu. Co więcej, zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań okołoporodowych. Pregna DHA to źródło cennego kwasu omega-3 DHA, którego organizm nie potrafi wytworzyć w odpowiedniej ilości. Również suplement diety Pregna PLUS® zawiera kwas DHA, który wspomaga rozwój mózgu dziecka już od chwili poczęcia. Pokarmowym źródłem kwasu dokozaheksaenowego są na przykład oleje rybne.


Kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone

Oprócz białek i węglowodanów, to właśnie tłuszcze pokarmowe należą do podstawowych odżywczych składników w organizmie człowieka. W trakcie ciąży powinno się spożywać więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych zamiast nasyconych tłuszczów zwierzęcych. Źródłem kwasów tłuszczowych nienasyconych są głównie rośliny - to na przykład, występujący w oliwie z oliwek i oleju rzepakowym bezerukowym, kwas oleinowy. Wyróżniamy różne grupy kwasów: nasycone kwasy tłuszczowe, jednonienasycone kwasy tłuszczowe, czy też wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Te pierwsze są źródłem „pustych kalorii” i znajdziemy je głównie w tłuszczu mlecznym.

W okresie ciąży oraz karmienia piersią szczególnie ważne są odpowiednie proporcje wszystkich składników odżywczych. Należy pozostawać pod ciągłą opieką lekarza, który będzie nadzorował sposób żywienia przyszłej i świeżo upieczonej mamy - od tego zależy zdrowie maluszka. Jeśli jednak już teraz szukasz przepisu, który jest prosty w przygotowaniu i zawiera ważne składniki odżywcze, w tym kwasy, koniecznie zajrzyj tutaj:

Zobacz przepis

Najważniejsze kwasy w okresie ciąży i karmienia piersią
Pregna START - nowośćPregna START

Pregna START to suplement diety dla kobiet planujących ciążę, zawierający rekomendowane składniki: kwas foliowy, jod, witaminę D, cynk, cholinę, witaminę B6 oraz witaminę B12.

Poznaj Pregna START
Pregna PLUS

Pregna PLUS to suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, zawierający rekomendowane składniki: kwas foliowy, żelazo, jod, witaminę D oraz kwas omga-3, DHA.

Poznaj Pregna PLUS
Pregna PLUS

Pregna DHA to suplement diety dla kobiet w ciąży, zawierający kwas omega-3, DHA wspomagający rozwój mózgu dziecka.

Poznaj Pregna DHA
Pregna START - nowośćPregna Vomi

Pregna Vomi to suplement diety dla kobiet, które odczuwają dyskomfort w postaci umiarkowanych mdłości związanych z ciążą, zawiera wyciąg z kłącza imbiru, witaminę B6 oraz magnez.

Poznaj Pregna Vomi
* Stanowisko Zespołu Ekspertów PTG w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży. Ginekol. Pol. 2014, 82, 550-553; Wytyczne suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej. Endokrynol. Pol. 2013: Vol 64, Nr 4, 319-327