Rola jodu w diecie przyszłej mamy

O jodzie słyszymy bardzo często, przede wszystkim w kontekście tarczycy. Ale czym skutkuje jego niedobór lub nadmiar? Zwłaszcza w organizmie przyszłej mamy?

Jod - ten jakże ważny pierwiastek w naszych organizmach, niestety nie jest magazynowany. Oznacza to, że jeśli nie przyswoimy go z pożywieniem, będziemy mieć problem, który objawi się w postaci różnych efektów, typowych dla niedoboru. A jest to jeden z tych składników, których niedobory są najczęściej odnotowywane... I wbrew wszelkim mitom nie wystarczy wyjechać nad morze na długi urlop, by „pooddychać świeżym powietrzem”. Organizm, zwłaszcza przyszłej mamy, potrzebuje znacznie więcej. Jod wchłania się głównie w jelitach (około 90%), a tylko niewielkie jego ilości możemy nabyć drogą oddechową. Zatem najlepszym sposobem jest dostarczanie go poprzez dietę. Na proces wchłaniania oraz metabolizm jodu w tarczycy znaczny wpływ mają przede wszystkim żelazo z selenem.
Ale jakie są jego najważniejsze funkcje? Za co odpowiada jod w ciele człowieka?

Znaczenie jodu - co warto wiedzieć?
Przede wszystkim jod odpowiada za funkcje wytwarzania hormonów oraz szybkość metabolicznych przemian, które zachodzą w komórce. Jest niezbędny do produkcji hormonów T3 i T4. Niedobór jodu wiąże się z niedoczynnością gruczołu tarczowego, a u kobiet - w dodatku z zaburzeniami rozrodczości. Co więcej, może powodować wady wrodzone płodu, poronienia oraz kretynizm (zarówno tarczycowy jak i neurologiczny). To właśnie niedobór tego pierwiastka (zaraz obok żelaza) jest niestety najczęściej spotykany. Z kolei nadmiar jodu wiąże się z szeregiem zaburzeń - występujących od układu oddechowego, aż po przewód pokarmowy.

Gdzie go możemy znaleźć na co dzień?
Przede wszystkim w produktach pochodzenia morskiego. W ciąży zapotrzebowanie na jod zwiększa się, dlatego bardzo ważne jest kontrolowanie ilości jego spożycia i bycie pod stałą opieką lekarza, który będzie nadzorował stan zdrowia przyszłej mamy - w tym właśnie ewentualne niedobory. Niezbędna może okazać się suplementacja. Dobrym rozwiązaniem będzie z pewnością preparat Pregna PLUS, który zawiera rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne ilości nie tylko kwasu foliowego, żelaza, i witaminy D, lecz także właśnie jodu - a wszystko to według najnowszych zaleceń ekspertów.
Pamiętajmy, aby zwracać uwagę zwłaszcza na pracę tarczycy. To właśnie jej hormony mają zdolność zwiększania ilości wytwarzanego ciepła, uczestniczą w przemianie tłuszczów, węglowodanów i białek, a także warunkują prawidłowy rozwój organizmu. Jod jest niezbędny dla dobrej pracy tarczycy. To bardzo ważny pierwiastek zarówno dla mamy, jak i rozwijającego się dziecka.

Jeśli szukasz przepisu, który będzie nie tylko smaczny, lecz także wzbogacony o jod, koniecznie zajrzyj tutaj
Rola jodu w diecie przyszłej mamy
Pregna START - nowośćPregna START

Pregna START to suplement diety dla kobiet planujących ciążę, zawierający rekomendowane składniki: kwas foliowy, jod, witaminę D, cynk, cholinę, witaminę B6 oraz witaminę B12.

Poznaj Pregna START
Pregna PLUS

Pregna PLUS to suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, zawierający rekomendowane składniki: kwas foliowy, żelazo, jod, witaminę D oraz kwas omega-3, DHA.

Poznaj Pregna PLUS
Pregna PLUS

Pregna DHA to suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, zawierający kwas omega-3, DHA wspomagający rozwój mózgu dziecka.

Poznaj Pregna DHA
Pregna START - nowośćPregna Vomi

Pregna Vomi to suplement diety dla kobiet, które odczuwają dyskomfort w postaci umiarkowanych mdłości związanych z ciążą, zawiera wyciąg z kłącza imbiru, witaminę B6 oraz magnez.

Poznaj Pregna Vomi
* Stanowisko Zespołu Ekspertów PTG w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży. Ginekol. Pol. 2014, 82, 550-553; Wytyczne suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej. Endokrynol. Pol. 2013: Vol 64, Nr 4, 319-327