Każde dziecko to materiał na geniusza!

O wspieraniu rozwoju mózgu dziecka w okresie płodowym.

Ludzki mózg zbudowany jest z miliardów komórek nerwowych. Już w okresie prenatalnym powstaje aż 75% komórek mózgu dziecka, a pozostałe 25% tworzy się w trakcie pierwszego roku życia. To wiedza, dająca nam niesamowite możliwości.

Dlatego właśnie czas ciąży ma tak duże znaczenie nie tylko dla ogólnego rozwoju maleństwa, ale w ogromnej mierze dla kształtowania się mózgu i układu nerwowego. Życie płodowe Twojego dziecka to niepowtarzalne 9 miesięcy, w trakcie których możesz świadomie i aktywnie wspierać jego rozwój intelektualny.

Mózg rozwija się niemal od pierwszych tygodni ciąży - już w czwartym tygodniu następuje jego podział na tyłomózgowie, śródmózgowie i przodomózgowie. W okresie prenatalnym bardzo dynamiczny jest również rozwój całego układu nerwowego - już w szóstym tygodniu powstają zalążki oczu, nosa i ust. Czymś absolutnie zdumiewającym jest fakt, że w 5. miesiącu życia płodowego dziecko osiąga liczbę neuronów typową dla dorosłego człowieka.

Co może zrobić mama, aby w tych kluczowych momentach skutecznie wspierać rozwój swojego dziecka, dając mu szanse na osiągnięcie w przyszłości największych możliwości intelektualnych?.

Dzisiejsza nauka jednoznacznie uświadamia nam, że inteligencja to nie tylko kwestia genów. Na rozwój mózgu i układu nerwowego dziecka mamy wpływ już od pierwszych tygodni ciąży. Racjonalna dieta, odpowiednie bodźce zewnętrzne oraz zdrowy styl życia mamy - to czynniki stymulujące pełniejsze wykorzystanie genetycznego potencjału intelektualnego rozwijającego się małego człowieka.


Jak można wpływać na kształtowanie się inteligencji dziecka już podczas ciąży?

Na rozwój mózgu i układu nerwowego dziecka - a w efekcie na osiągnięty w przyszłości poziom inteligencji - można wpływać poprzez odpowiednią dietę, bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3, zwłaszcza DHA.
Kwas DHA, jeśli chodzi o budowę ludzkiego ciała, w szczególnie dużych ilościach występuje w mózgu[1]. Spożywany przez przyszłą mamę kwas DHA przenika do mózgu nienarodzonego maleństwa. DHA w mózgu dziecka gromadzi się pomiędzy 26. a 40. tygodniem ciąży i wpływa na funkcjonowanie neuronów. Ale rozwój układu nerwowego rozpoczyna się znacznie wcześniej. Trzynaście dni po zapłodnieniu tworzą się zawiązki układu nerwowego. A już w trzecim tygodniu zamyka się cewa nerwowa, łącząca mózg z rdzeniem kręgowym. Dlatego tak istotna jest podaż kwasu DHA od wczesnych etapów ciąży.

Najbogatszymi źródłami kwasów DHA są ryby morskie, np. dorsz, mintaj, halibut czy łosoś. Jednak z uwagi na fakt, że wielu kobietom nie odpowiada obecność ryb i oleju rybiego w codziennej diecie, pomocna jest suplementacja DHA. Pozytywną rolę suplementacji DHA potwierdzają eksperci: „Suplementacja DHA może być korzystna, gdyż spożycie DHA z pokarmem jest niewystarczające”[2].


Jak jeszcze możemy stymulować rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka w okresie życia prenatalnego?

Dwunasty tydzień od chwili poczęcia to moment, gdy zaczyna pracować układ nerwowy maleństwa. W siedemnastym tygodniu dziecko zaczyna już słyszeć! A badania aktywności mózgowej wskazują, że w II. trymestrze ciąży dzidziuś odbiera też bodźce dotykowe.

Wobec tak wczesnego momentu rozwoju wszelkie formy kontaktu mamy z dzieckiem, są jak najbardziej uzasadnione. Instynkt macierzyński, który podpowiada nam, aby gładzić brzuch, przemawiać czule do dziecka, czy polewać brzuch podczas kąpieli strumieniem ciepłej wody - jest naszym naturalnym sprzymierzeńcem w stymulowaniu rozwoju prenatalnego dziecka.

Dlatego Przyszła Mamo - głaszcz, dotykaj swój brzuszek, mów do niego ciepłym głosem i zachęcaj do tego również tatę dziecka. Pamiętaj, że Twoje maleństwo lubi dźwięki spokojne i łagodne, np. muzykę klasyczną. Na hałas dziecko może reagować lękiem - dlatego warto unikać sytuacji generujących głośne, intensywne dźwięki. Nie zapominaj również o częstych spacerach na świeżym powietrzu. W ten sposób nie tylko dotlenisz organizm własny oraz dziecka, ale sprawisz maleństwu błogą przyjemność. Dzieci w okresie życia prenatalnego lubią delikatne kołysanie brzuchem. Twoja pociecha podczas spaceru często zapada w regenerującą drzemkę, a Ty przyjemnie spędzasz czas wolny. Reasumując, poziom inteligencji jest sumą odziaływania wielu czynników. Obok genów i wyżej opisanych sposobów pozytywnego stymulowania dziecka, niezwykle istotne znaczenie ma prawidłowa dieta podczas ciąży, bogata w DHA.

Jak piszą specjaliści związani z Instytutem Matki i Dziecka: „Badania wskazują, że dzieci kobiet, które uzupełniały swoją dietę w ciąży kwasami omega‒3, cechują się wyższym poziomem inteligencji aniżeli ich rówieśnicy, którzy nie otrzymywali kwasów omega‒3 w życiu płodowym”[3].

[1] Lise Eliot, Co tam się dzieje? Jak rozwija się mózg i umysł dziecka w pierwszych pięciu latach życia, Media Rodzina
[2] Standardy Medyczne, Pediatria, 2014, T.11, 333.
[3] Poradnik Żywienia dla kobiet w ciąży, Opracowanie Merytoryczne Dorota Świątkowska mgr inż. żywienia człowieka; publikacja pod patronatem Instytutu Matki i Dziecka, s.75.

Każde dziecko to materiał na geniusza
Pregna START - nowośćPregna START

Pregna START to suplement diety dla kobiet planujących ciążę, zawierający rekomendowane składniki: kwas foliowy, jod, witaminę D, cynk, cholinę, witaminę B6 oraz witaminę B12.

Poznaj Pregna START
Pregna PLUS

Pregna PLUS to suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, zawierający rekomendowane składniki: kwas foliowy, żelazo, jod, witaminę D oraz kwas omega-3, DHA.

Poznaj Pregna PLUS
Pregna PLUS

Pregna DHA to suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, zawierający kwas omega-3, DHA wspomagający rozwój mózgu dziecka.

Poznaj Pregna DHA
Pregna START - nowośćPregna Vomi

Pregna Vomi to suplement diety dla kobiet, które odczuwają dyskomfort w postaci umiarkowanych mdłości związanych z ciążą, zawiera wyciąg z kłącza imbiru, witaminę B6 oraz magnez.

Poznaj Pregna Vomi
* Stanowisko Zespołu Ekspertów PTG w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży. Ginekol. Pol. 2014, 82, 550-553; Wytyczne suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej. Endokrynol. Pol. 2013: Vol 64, Nr 4, 319-327