Każde dziecko to materiał na geniusza!

O wspieraniu rozwoju mózgu dziecka w okresie płodowym.

Ludzki mózg zbudowany jest z miliardów komórek nerwowych. Już w okresie prenatalnym powstaje aż 75% komórek mózgu dziecka, a pozostałe 25% tworzy się w trakcie pierwszego roku życia. To wiedza, dająca nam niesamowite możliwości.

Dlatego właśnie czas ciąży ma tak duże znaczenie nie tylko dla ogólnego rozwoju maleństwa, ale w ogromnej mierze dla kształtowania się mózgu i układu nerwowego. Życie płodowe Twojego dziecka to niepowtarzalne 9 miesięcy, w trakcie których możesz świadomie i aktywnie wspierać jego rozwój intelektualny.

Mózg rozwija się niemal od pierwszych tygodni ciąży - już w czwartym tygodniu następuje jego podział na tyłomózgowie, śródmózgowie i przodomózgowie. W okresie prenatalnym bardzo dynamiczny jest również rozwój całego układu nerwowego - już w szóstym tygodniu powstają zalążki oczu, nosa i ust. Czymś absolutnie zdumiewającym jest fakt, że w 5. miesiącu życia płodowego dziecko osiąga liczbę neuronów typową dla dorosłego człowieka.

Co może zrobić mama, aby w tych kluczowych momentach skutecznie wspierać rozwój swojego dziecka, dając mu szanse na osiągnięcie w przyszłości największych możliwości intelektualnych?.

Dzisiejsza nauka jednoznacznie uświadamia nam, że inteligencja to nie tylko kwestia genów. Na rozwój mózgu i układu nerwowego dziecka mamy wpływ już od pierwszych tygodni ciąży. Racjonalna dieta, odpowiednie bodźce zewnętrzne oraz zdrowy styl życia mamy - to czynniki stymulujące pełniejsze wykorzystanie genetycznego potencjału intelektualnego rozwijającego się małego człowieka.


Jak można wpływać na kształtowanie się inteligencji dziecka już podczas ciąży?

Na rozwój mózgu i układu nerwowego dziecka - a w efekcie na osiągnięty w przyszłości poziom inteligencji - można wpływać poprzez odpowiednią dietę, bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3, zwłaszcza DHA.
Kwas DHA, jeśli chodzi o budowę ludzkiego ciała, w szczególnie dużych ilościach występuje w mózgu[1]. Spożywany przez przyszłą mamę kwas DHA przenika do mózgu nienarodzonego maleństwa. DHA w mózgu dziecka gromadzi się pomiędzy 26. a 40. tygodniem ciąży i wpływa na funkcjonowanie neuronów. Ale rozwój układu nerwowego rozpoczyna się znacznie wcześniej. Trzynaście dni po zapłodnieniu tworzą się zawiązki układu nerwowego. A już w trzecim tygodniu zamyka się cewa nerwowa, łącząca mózg z rdzeniem kręgowym. Dlatego tak istotna jest podaż kwasu DHA od wczesnych etapów ciąży.

Najbogatszymi źródłami kwasów DHA są ryby morskie, np. dorsz, mintaj, halibut czy łosoś. Jednak z uwagi na fakt, że wielu kobietom nie odpowiada obecność ryb i oleju rybiego w codziennej diecie, pomocna jest suplementacja DHA. Pozytywną rolę suplementacji DHA potwierdzają eksperci: „Suplementacja DHA może być korzystna, gdyż spożycie DHA z pokarmem jest niewystarczające”[2].


Jak jeszcze możemy stymulować rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka w okresie życia prenatalnego?

Dwunasty tydzień od chwili poczęcia to moment, gdy zaczyna pracować układ nerwowy maleństwa. W siedemnastym tygodniu dziecko zaczyna już słyszeć! A badania aktywności mózgowej wskazują, że w II. trymestrze ciąży dzidziuś odbiera też bodźce dotykowe.

Wobec tak wczesnego momentu rozwoju wszelkie formy kontaktu mamy z dzieckiem, są jak najbardziej uzasadnione. Instynkt macierzyński, który podpowiada nam, aby gładzić brzuch, przemawiać czule do dziecka, czy polewać brzuch podczas kąpieli strumieniem ciepłej wody - jest naszym naturalnym sprzymierzeńcem w stymulowaniu rozwoju prenatalnego dziecka.

Dlatego Przyszła Mamo - głaszcz, dotykaj swój brzuszek, mów do niego ciepłym głosem i zachęcaj do tego również tatę dziecka. Pamiętaj, że Twoje maleństwo lubi dźwięki spokojne i łagodne, np. muzykę klasyczną. Na hałas dziecko może reagować lękiem - dlatego warto unikać sytuacji generujących głośne, intensywne dźwięki. Nie zapominaj również o częstych spacerach na świeżym powietrzu. W ten sposób nie tylko dotlenisz organizm własny oraz dziecka, ale sprawisz maleństwu błogą przyjemność. Dzieci w okresie życia prenatalnego lubią delikatne kołysanie brzuchem. Twoja pociecha podczas spaceru często zapada w regenerującą drzemkę, a Ty przyjemnie spędzasz czas wolny. Reasumując, poziom inteligencji jest sumą odziaływania wielu czynników. Obok genów i wyżej opisanych sposobów pozytywnego stymulowania dziecka, niezwykle istotne znaczenie ma prawidłowa dieta podczas ciąży, bogata w DHA.

Jak piszą specjaliści związani z Instytutem Matki i Dziecka: „Badania wskazują, że dzieci kobiet, które uzupełniały swoją dietę w ciąży kwasami omega‒3, cechują się wyższym poziomem inteligencji aniżeli ich rówieśnicy, którzy nie otrzymywali kwasów omega‒3 w życiu płodowym”[3].

[1] Lise Eliot, Co tam się dzieje? Jak rozwija się mózg i umysł dziecka w pierwszych pięciu latach życia, Media Rodzina
[2] Standardy Medyczne, Pediatria, 2014, T.11, 333.
[3] Poradnik Żywienia dla kobiet w ciąży, Opracowanie Merytoryczne Dorota Świątkowska mgr inż. żywienia człowieka; publikacja pod patronatem Instytutu Matki i Dziecka, s.75.

Każde dziecko to materiał na geniusza
Pregna START - nowośćPregna START

Pregna START to suplement diety dla kobiet planujących ciążę, zawierający rekomendowane składniki kwas foliowy, jod, witaminy D, cynk oraz witaminę B6.

Poznaj Pregna START
Pregna PLUS

Pregna PLUS to suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, zawierający rekomendowane składniki kwasu foliowego, żelaza, jodu i witaminy D.

Poznaj Pregna PLUS
Pregna PLUS

Pregna 250 DHA to suplement diety dla kobiet w ciąży, zawierający kwas omega-3 DHA wspomagający rozwój mózgu dziecka.

Poznaj Pregna 250 DHA
Pregna START - nowośćPregna Vomi

Pregna Vomi to suplement diety dla kobiet, które odczuwają dyskomfort w postaci umiarkowanych mdłości związanych z ciążą.

Poznaj Pregna Vomi
* Stanowisko Zespołu Ekspertów PTG w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży. Ginekol. Pol. 2014, 82, 550-553; Wytyczne suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej. Endokrynol. Pol. 2013: Vol 64, Nr 4, 319-327