Jestem w ciąży
Jak przygotować się na przyjęcie dziecka w domu?
Nie ma wątpliwości, że ciąża i poród rewolucjonizują życie przyszłych rodziców. Jeszcze przed zajściem w ciąże kobiety przygotowują się na przyjęcie dziecka: zmieniają przyzwyczajenia kulinrne, uzupełniają dietę suplementacją składników o udowodnionym działaniu, przeznaczonych dla przyszłych mam przed planowanym poczęciem oraz dbają o aktywność fizyczną. Wydawanie na świat potomstwa to proces naturalny i towarzyszący nam od wieków, a mimo to budzi wiele strachu i wątpliwości. Co można zrobić żeby zmniejszyć dyskomfort przed nieznaną sytuacją i jednocześnie pielęgnować w sobie radość z pojawienia się dziecka?
Zadbaj o siebie w każdym wymiarze
Dokładnie tak, dobrze przeczytałaś – najlepszym przygotowaniem na przyjęcie dziecka na świat jest przede wszystkim zadbanie o siebie zarówno pod kątem fizycznym jak i psychicznym. Znajdź czas żeby przyjrzeć się i zaakceptować zmiany jakie zachodzą w Twoim ciele. Wiele kobiet zmaga się z brakiem akceptacji dla własnej sylwetki, podczas ciąży pojawiły się rozstępy czy dodatkowe kilogramy. Warto nie ignorować swoich uczuć i przepracować je z kimś zaufanym, lub z psychologiem. Twoje ciało podjęło się bohaterskiego czynu wydania na świat nowego człowieka, powinnaś więc patrzeć na nie z szacunkiem i podziwem. Ponadto, w związku z licznymi wahaniami hormonalnymi możesz przeżywać zmiany nastrojów oraz łatwiej przechodzić w skrajne emocje. Nie martw się, to naprawdę nic dziwnego, że np. masz większą tendencję do wzruszeń.
Końcówka ciąży to idealny moment na relaks. Zbliża się moment, kiedy Twoje nowonarodzone dziecko będzie wymagało uwagi dwadzieścia cztery godziny na dobę. Jego plan dnia może uniemożliwić Ci np. spanie wtedy, kiedy masz na to ochotę. Dogadzaj sobie – chodź na spacery, czytaj ulubione gazety, nadrabiaj oglądanie filmów i seriali, jakie chciałaś zobaczyć, spotykaj się z dawno niewidzianymi znajomymi. Wyciśnij z ostatnich tygodni wszystko to, co najlepsze.
Przygotuj przestrzeń dla dziecka
Będą w trzecim trymestrze ciąży znasz już płeć swojego maluszka i szacowane wymiary przy porodzie, więc zdecydowanie łatwiej będzie Ci zaplanować kolorystykę i rozmiar ubranek do zakupienia. Jest to też dobry moment, żeby porównać różne modele wózków i fotelików do samochodu. Dając sobie czas na poszukiwania, masz pewność że wybierzesz sprzęty które ułatwią Wam wspólną codzienność. Pomyśl też nad zorganizowaniem pokoju lub kącika (jeśli będzie mieszkać w Waszym pokoju) dla dziecka. Jakie sprzęty chciałabyś mieć pod ręką, jakie łóżeczko wybrać, czy będziesz odmalowywać pokój. Warto pochylić się nad tymi aspektami jeszcze przed samym wielkim finałem Twojej ciąży.
Zatroszcz się o relacje
Kiedy Twoje dziecko będzie już na świecie prawdopodobnie na początku będziesz miała mniej czasu dla swoich znajomych i przyjaciół. Z drugiej strony będziesz potrzebowała dużo wsparcia, szczególnie ze strony najbliższych. Końcówka ciąży to fantastyczny moment nie tylko na spotkanie się z dawno niewidzianymi znajomymi, ale i porozmawianie z partnerem, przyjaciółmi czy rodzicami na temat oczekiwań względem ich wsparcia w tym wyjątkowym momencie. Przemyśl przez kogo chciałabyś być odwiedzana w szpitalu i w domu w pierwszych dniach po porodzie. Otaczaj się ludźmi, którzy z życzliwością patrzą na to, jak wchodzisz w nową rolę matki. Zastanów się, czy chciałbyś, aby dziecko wychowywało się od pierwszych dni w domu, w którym drzwi są zawsze dla wszystkich otwarte, czy wręcz przeciwnie chciałabyś czas połogu spędzić jedynie z partnerem. Przygotuj sobie i partnerowi listę osób, do których będziecie mogli zgłosić się z prośbą o radę czy wsparcie. Dobrze jest doprecyzować kwestie wsparcia psychicznego oraz ingerencji osób z rodziny w tym wyjątkowym czasie.
Daj innym zaopiekować się Tobą i dzieckiem
Stało się! Urodziłaś swoje wyczekane maleństwo. Pozwól sobie na bycie księżniczką. Poród to ekstremalny wysiłek a karmienie piersią i zajmowanie się noworodkiem bywa niełatwe, dlatego korzystaj z pomocy, jaką oferują Ci bliscy. Odpoczywaj wtedy kiedy dziecko śpi, nie forsuj się nadmiernie. Przyjmij każdą pomoc – czy to w postać posprzątania przez Twoją mamę, smacznego obiadu od teściowej lub pilnowania dziecka przez Twoją siostrę. Aby być mamą musisz mieć siłę do działania. Z kolei aby mieć siłę musisz znaleźć chwilkę na odpoczynek, wartościowe posiłki, suplementację niezbędną w trakcie okresu karmienia piersią. Trudno to wszystko pogodzić jeśli z wychowaniem swojego małego człowieka chcesz poradzić sobie sama. Proszenie o wsparcie dla wielu kobiet jest oznaką słabości, nie traktuj tego ambicjonalnie pomyśl o sobie i o dziecku. W całej “dziecięcej logistyce” nie zapominaj, żeby rozmawiać ze swoim partnerem, wspierać się wzajemnie i może czasem porozmawiać o czymś więcej niż o codzienności domowej.
Pamiętaj, że powyższe rady to jedynie sugestie. Ty sama wiesz najlepiej, czego potrzebujesz w tym wyjątkowym czasie.