Strefa eksperta
Czas oczekiwania w dobie koronawirusa
Każda kobieta chce czuć się bezpiecznie w okresie oczekiwania, sprawnie urodzić i być w doskonałej formie po porodzie. Okres ciąży to czas radości, ale także stresu. Ważna jest racjonalna równowaga. Ja wiem, że przeraża Cię obecna sytuacja, ale zachowaj spokój. Jeśli nie jesteś w grupie ryzyka zarażenia SARS CoV-2 to zachowując zalecenia higieniczne, profilaktyczne i ograniczenia kontaktów z innymi ludźmi, ryzyko jest nieznaczne.
Bezpieczne oczekiwanie
Z myślą o zdrowiu Twoim i dziecka, grono Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologii i Położnictwa przygotowało specjalne schematy, które mają wspomóc zarówno personel medyczny jak i kobiety ciężarne w racjonalnym postępowaniu.
Należy ograniczyć wizyty do minimum, zwłaszcza jeśli Twoja ciąża przebiega prawidłowo. Można skorzystać z e-porady, teleporady u lekarza lub położnej, a jeśli uzna, że potrzebujesz wizyty na pewno nie odmówi pomocy lub skieruje Cię do gabinetu w którym opieka stacjonarna może być kontynuowana.
Jeśli natomiast wystąpiły objawy zagrożenia ciąży, a nie możesz się skontaktować z lekarzem lub położną, udaj się na izbę przyjęć. Pamiętaj jednak, ze to ostateczność. Każda wizyta u lekarza, w przychodni czy w szpitalu zwiększa ryzyko zakażenia COVID 19.
Pobranie kontrolnych badań laboratoryjnych jest utrudnione z uwagi na zamknięcie wielu punktów pobrań. Skontaktuj się z osobą prowadzącą ciążę i wspólnie ustalcie plan działania, zwłaszcza jeśli masz do wykonania badania, które ze względów medycznych są przewidziane w konkretnych tygodniach ciąży. Pamiętaj, że na wszystkie wizyty i badania powinnaś zgłosić się w maseczce.
Czekasz na koniec ciąży? Puchną Ci nogi, brzuch jest duży i coraz trudniej się poruszasz i śpisz, masz zgagę, często korzystasz z łazienki, a zmiana pozycji zwłaszcza w nocy jest dużym wysiłkiem? Myślisz sobie, to skończy się wraz z porodem ? Moja Droga, muszę Cię wyprowadzić z błędu, bo to wprawdzie koniec pewnego etapu, ale początek nowego. I teraz dopiero zacznie się przygoda Waszego życia! Jedno jest pewne, to czas wyjątkowy i jednocześnie Wasze życie nabiera nowego wymiaru.
Aktywność fizyczna i kondycja
Ograniczenie przemieszczania się związane z epidemią, zamknięcie siłowni i wielu miejsc publicznych w dużym stopniu wpłynie na Twoją aktywność fizyczną. Jeśli nie masz medycznych przeciwwskazań do ćwiczeń to bądź aktywna w domu. Pamiętaj także o mięśniach dna miednicy. Im lepiej przygotujesz się do porodu i połogu, zadbasz o swoją sprawność i kondycję, tym łatwiej zniesiesz trudny okres połogu i pierwsze tygodnie z dzieckiem.
Edukacja w szkołach rodzenia
Zachęcam do udziału w zajęciach szkoły rodzenia lub indywidualnej edukacji przedporodowej. Aktualnie wyłącznie online. Nie uczy się w tej szkole rodzić, to raczej przygotowanie do wyzwań jakie stoją przed Tobą. Edukacja online to kontakt z wybraną położną poprzez aplikację lub komunikator np. WhatsApp, Messenger, Skype w zależności od tego czym dysponuje położna. Podczas takiego „spotkania” widzicie się i możecie rozmawiać lub tylko oglądać wykład położnej.
Kolejna ważna kwestia to Twoje zdrowie.
Zadbaj o odżywianie i pij wodę. Unikaj używek, bezwzględnie zakazane jest palenie i picie alkoholu. Oczywiście zbilansowana dieta jest istotna i warto o to zadbać w tak wyjątkowym okresie jakim jest ciąża. Szczególnie w obecnej sytuacji, warto zadbać o siebie i dziecko, ale również o swoją odporność.
Są witaminy, które należy uzupełniać, ale są takie które w nadmiarze mogą zaszkodzić. Sztuką jest znalezienie złotego środka i przyjmowanie tylko potrzebnych oraz rekomendowanych składników. Stosuj specjalistyczne preparaty zawierające odpowiednio dobrane zestawy witamin i minerałów. W okresie ciąży, według ekspertów, istotne znaczenie ma suplementacja w formie preparatów zawierających najważniejsze składniki o udowodnionym działaniu. Wśród nich wymienia się 5 takich jak: witamina D, żelazo, jod, wielonienasycone kwasy tłuszczowe (kwas DHA) oraz kwasu foliowy. Więcej nie znaczy lepiej. To zasada w ciąży obowiązująca w różnych aspektach i sprawdza się również w suplementacji. Pozostałe składniki powinniśmy dostarczyć w pokarmach. Jeżeli lekarz zauważy niedobory, w zależności od potrzeb może rekomendować ich uzupełnianie. Apteki są otwarte, ale warto zrobić zakupy przez internet z dostawą do domu.
Droga przyszła Mamo dbaj o siebie!
Wysypiaj się i unikaj sytuacji stresujących. Rozmawiaj z rodziną i znajomymi korzystając z dostępnych sprzętów elektronicznych, komunikatorów, mediów społecznościowych, ale nie zaczytuj się w przykre statystyki, które mogą wywołać niepotrzebne zdenerwowanie. Finalnie zostajesz sama ze swoimi myślami i tym strumieniem informacji, które docierają do ciebie przez media społecznościowe, wiadomości. Potrzeba uporządkowania swojej głowy jest bardzo ważna w stanie w którym jesteś. Twoje emocje odczuwa również dziecko. Łatwo odczuwać w ciągu tych ostatnich tygodni wewnętrzny niepokój i pobudzenie, które ostatecznie, na dłuższą metę nie są niczym dobrym, a jedynym remedium może być ćwiczenie spokoju i pozytywnego nastawienia.
Jeśli czujesz, że sytuacja Cię przerasta i że powinnaś skorzystać z profesjonalnej pomocy, być może warto zwrócić się psychologa lub psychoterapeuty. Specjaliści w tym zakresie mogą udzielić porady zdalnie. Być może taka porada uspokoi Cię i pomoże zauważyć pozytywne strony stanu w jakim jesteś.
Najważniejsze zasady w dobie wirusa SARS-CoV-2 – profilaktyka przed zarażeniem:
- Myj często ręce wodą z mydłem 30 sekund (zgodnie z procedurą poniżej) i/lub zastosuj środek odkażający na bazie alkoholu.
- Unikaj dotykania rękami oczu, nos i ust, wirus przenosi się przez błony śluzowe.
- Zasłaniaj usta i nos zgiętym ramieniem lub jednorazową chusteczką kiedy kaszlesz lub kichasz.
- Zaleca się izolację – w miarę możliwości nie wychodź z domu i unikaj kontaktu z osobami spoza Waszego gospodarstwa domowego. #zostańwdomu.
- Korzystaj z pomocy innych osób np. w zrobieniu zakupów.
- Bądź w kontakcie telefonicznym lub online ze swoim lekarzem i położną.
- Unikaj wizyt w przychodni i szpitalu, najpierw zadzwoń, może wystarczy teleporada, e-recepta.
- Zamów badania krwi do domu, jeśli jest taka potrzeba i masz taką możliwość.
- W razie bliskiego kontaktu z osobą zarażoną, podejrzaną o zakażenie SARS CoV-2, przebywającą w kwarantannie, a także w razie pojawienia się objawów infekcji dróg oddechowych z podwyższoną temperaturą, skontaktuj się telefonicznie z placówką POZ.
Infolinia dotycząca postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800-190-590
Położna Agnieszka Gąsior-Guziak