Planuję ciążę
Wegetarianka przygotowująca się do ciąży. O co powinnaś zadbać?
Jeszcze kilkanaście lat temu dieta wegańska czy wegetariańska nie były w Polsce zbyt popularne. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wyłączenie z diety mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, mając na względzie powody etyczne, poprawę zdrowia czy samopoczucia, jak również kwestie związane z ochroną środowiska.
Jak jednak dieta wege ma się do ciąży, w czasie której zaleca się zróżnicowanie diety i zwiększenie ilości spożywanego białka oraz żelaza? I na co powinna zwracać szczególną uwagę wegetarianka w ciąży?
Dieta wege w ciąży – wegetarianizm niejedno ma imię
Istnieje wiele rodzajów wegetarianizmu. Jeżeli z diety wyklucza się tylko mięso (w tym ryby) i wszelkie jego pochodne (takie jak np. żelatyna wieprzowa czy smalec), mamy do czynienia z laktoowowegetarianizmem. Gdy ktoś oprócz mięsa rezygnuje również z jajek, ale wciąż spożywa produkty mleczne, mówimy o laktowegetarianizmie. Z kolei, gdy dopuszcza się spożywanie jajek, a wyklucza produkty mleczne, jest to owowegetarianizm.
Weganizm natomiast dopuszcza jedynie produkty pochodzenia roślinnego
Jak widać, w każdym ze wspomnianych typów diety wegetariańskiej, dochodzi do rezygnacji z pewnej grupy produktów, które mogą być bardzo wartościowe. Być może dlatego niektórzy sądzą, że kobiety na diecie wegetariańskiej mogą mieć problemy z zajściem w ciążę, bądź urodzić chore dziecko o niskiej masie urodzeniowej. Zapewne niejedna wegetarianka w ciąży usłyszała, aby chociaż na czas ciąży porzuciła swoje przekonania i włączyła mięso do diety dla dobra potomka. Tymczasem odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska jest zdrowa i bezpieczna, tak dla matki, jak i dla rozwijającego się płodu.
Wegetarianka w ciąży – zbilansowana dieta i suplementacja
Każda dieta, która wyklucza jakąś grupę produktów, może wiązać się z ryzykiem niedoborów ważnych składników odżywczych. Kluczowe jest odpowiednie zbilansowanie jadłospisu tak, aby dieta wegetariańska w ciąży w dalszym ciągu zapewniała odpowiednią ilość ważnych składników, tyle że pochodzących z innych źródeł.
Dla przykładu, mięso nie jest jedynym źródłem żelaza. Zielone warzywa liściaste, rośliny strączkowe czy pestki również mogą być bogactwem tego pierwiastka, przy czym, aby zwiększyć jego przyswajalność, należy spożywać je z produktami zawierającymi duże ilości witaminy C. Aby osiągnąć zalecany poziom spożycia żelaza, warto wesprzeć się suplementacją – tyczy się to nie tylko wegetarianek!
Dieta wege w ciąży powinna obfitować w wapń. Na szczęście znajduje się on nie tylko w nabiale, ale jego źródłem są także rośliny i produkty roślinne, takie jak: jarmuż, brokuły, migdały, tofu (rodzaj twarogu wytwarzanego z nasion soi) i inne.
Co z kwasem DHA, których głównym źródłem są tłuste ryby morskie? Można je znaleźć w olejach roślinnych, algach bądź orzechach włoskich. Kwas dokozaheksaenowy jest istotny dla prawidłowego rozwoju mózgu dziecka, dlatego ciężarna, tak na diecie wegetariańskiej, jak i tradycyjnej, powinna dodatkowo go suplementować.
Podsumowując, dieta wegetariańska w ciąży dostarczy organizmowi przyszłej mamy wszystkiego, czego on potrzebuje – pod warunkiem, że będzie zbilansowana i uzupełniona o odpowiednią suplementację.