5 dowodów mądrego wyboru suplementacji

Prestiżowe instytucje i organizacje, jak Instytut Żywności i Żywienia czy Instytut Matki i Dziecka, systematycznie zabiegają o to, aby Polki były coraz bardziej świadome w kwestiach związanych z dietą podczas ciąży. Jest to niezwykle istotne w kontekście faktu, że - jak dowodzi coraz więcej badań - już od dnia poczęcia mamy ogromny wpływ na zdrowie dziecka w przyszłości[1].

Dlatego od lat tworzone są specjalne programy i publikacje, by budować wśród przyszłych matek tę świadomość. Dotyczy to zarówno sposobu odżywiania się podczas ciąży - jakości codziennego menu, doboru odpowiednich produktów oraz ilości spożywanych kalorii - jak też sposobu mądrego uzupełniania diety w wybrane i rekomendowane składniki odżywcze.

Jak twierdzą Eksperci, prawidłowa, zróżnicowana, zawierająca naturalne witaminy i minerały dieta może zapewnić zapotrzebowanie w normalnych warunkach, ale wzrost zapotrzebowania podczas ciąży i laktacji nie może być w dostateczny sposób tą drogą pokrywany[2]. Dlatego kobiety mają dziś do wyboru wiele preparatów, suplementów, witamin i minerałów obecnych na polskim rynku i dedykowanych przyszłym mamom. Jak dokonać właściwego wyboru? Czym się kierować i na co wracać uwagę?

Preparaty dla przyszłych i karmiących mam - różnice w jakości i składzie

Dzięki działaniom edukacyjnym renomowanych instytucji, specjalistów ds. żywienia oraz cieszących się zaufaniem wydawnictw i portali parentingowych, polskie mamy coraz lepiej rozumieją różnicę w jakości pomiędzy zdrową, pozbawioną konserwantów lub wręcz ekologiczną żywnością a tą, która budzi wątpliwości dietetyków.

Lepiej rozumieją też różnice dotyczące składu preparatów przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Preparat, po który w ostatnim czasie przyszłe mamy sięgają najchętniej to nutraceutyk Pregna PLUS® – obecnie numer 1 w Polsce[3].

Preparat Pregna PLUS® powstał w oparciu o aktualną wiedzę naukową oraz wytyczne Ekspertów. W okresie ciąży zapotrzebowanie na składniki odżywcze znacząco wzrasta. Współczesna wiedza medyczna niezbicie dowodzi jednak, że ten wzrost zapotrzebowania nie oznacza konieczności znacznego zwiększenia ilości spożywanych kalorii ani potrzeby przyjmowania szerokiej gamy witamin czy mikroelementów. Jak piszą Eksperci związani z Instytutem Żywności i Żywienia: „Nadmiary czy niedobory składników odżywczych w życiu płodowym w sposób trwały zmieniają („przeprogramowują”) metabolizm i przebieg procesów fizjologicznych, skutkując rozwojem szeregu powikłań metabolicznych i sercowo-naczyniowych w okresie dorosłości”[4].
Przyszłe i karmiące mamy powinny dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę oraz prowadzić zdrowy, aktywny tryb życia. Jednak to wszystko nie gwarantuje jeszcze, że mamy zapewniły dziecku oraz sobie wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. Są składniki ważne dla przebiegu ciąży i rozwoju dziecka, które trudno jest dostarczyć organizmowi wyłącznie z dietą.

Ze względu na powyższe fakty, wybierając preparat witaminowy, przyszła i karmiąca mama powinna brać pod uwagę 5 głównych zasad:

  1. Należy suplementować tylko te składniki, które trudno jest dostarczyć sobie i dziecku za pomocą codziennej diety.
  2. Warto wybierać preparaty rekomendowane przez specjalistów z dziedziny ginekologii i położnictwa.
  3. Należy sięgać po produkty sprawdzone, bezpieczne i z pewnego źródła.
  4. Dobrze jest wybrać preparat w postaci niewielkich kapsułek – co może mieć znaczenie dla kobiet, u których podczas ciąży zdarzają się mdłości i niestrawność.
  5. Najlepiej jest sięgać po zaufane suplementy, które są powszechnie znane i chętnie przyjmowane przez inne mamy. Pozytywna opinia innych kobiet jest doskonałą rekomendacją.

Pregna PLUS® - mamy 5 dowodów, że to mądry wybór dla Twojego maluszka

Jak twierdzą Eksperci, optymalna podaż makro, mikroelementów i witamin w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią, pozytywnie wpływa zarówno na wewnątrzmaciczne wzrastanie płodu, jak i zdrowie matki[5]. Dlatego przyjmowany w tych okresach suplement powinien zawierać tylko najważniejsze i rekomendowane dla kobiet w ciąży składniki o jednoznacznie udowodnionym działaniu, w ilościach zalecanych przez specjalistów. Takim składem charakteryzuje się PREGNA PLUS.

Suplement Pregna PLUS® zawiera 5 niezbędnych składników o udowodnionym działaniu: kwas foliowy, żelazo, witamina D, jod i DHA. To zestaw rekomendowany przez Ekspertów Ginekologii i Położnictwa. Nutraceutyk Pregna PLUS® ma postać małej, łatwej do połknięcia kapsułki. Obecnie jest to preparat numer 1 w Polsce, w kategorii preparatów witaminowych dla kobiet w ciąży.

Ciąża to wyjątkowe 9 miesięcy, podczas których mama już od pierwszych dni troszczy się o siebie i o drugiego, maleńkiego, ale wymagającego człowieka. Wybierając suplement diety, kobieta musi mieć pewność, że przyjmuje rekomendowane i bezpieczne składniki w odpowiednich dawkach, korzystne dla niej, a przede wszystkim dla rozwijającego się płodu. Na tym właśnie polega mądry wybór suplementacji.

[1] Koletzko B.: „Early nutrition and long-term health”. Pediatric Nutrition In Practice, 2008, 37-41.
[2] Źródło: „Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących”, Ginekologia Polska 2014, 85, 395-399
[3] W kategorii preparatów witaminowych dla kobiet w ciąży.
[4] Poradnik Żywienia dla kobiet w ciąży, Opracowanie Merytoryczne Dorota Świątkowska mgr inż. żywienia człowieka; publikacja pod patronatem Instytutu Matki i Dziecka, s.17.
[5] Źródło: „Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących”, Ginekologia Polska 2014, 85, 395-399.

5 dowodów mądrego wyboru suplementacji
Pregna START - nowośćPregna START

Pregna START to suplement diety dla kobiet planujących ciążę, zawierający rekomendowane składniki: kwas foliowy, jod, witaminę D, cynk, cholinę, witaminę B6 oraz witaminę B12.

Poznaj Pregna START
Pregna PLUS

Pregna PLUS to suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, zawierający rekomendowane składniki: kwas foliowy, żelazo, jod, witaminę D oraz kwas omega-3, DHA.

Poznaj Pregna PLUS
Pregna PLUS

Pregna DHA to suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, zawierający kwas omega-3, DHA wspomagający rozwój mózgu dziecka.

Poznaj Pregna DHA
Pregna START - nowośćPregna Vomi

Pregna Vomi to suplement diety dla kobiet, które odczuwają dyskomfort w postaci umiarkowanych mdłości związanych z ciążą, zawiera wyciąg z kłącza imbiru, witaminę B6 oraz magnez.

Poznaj Pregna Vomi
* Stanowisko Zespołu Ekspertów PTG w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży. Ginekol. Pol. 2014, 82, 550-553; Wytyczne suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej. Endokrynol. Pol. 2013: Vol 64, Nr 4, 319-327