5 najczęstszych objawów wczesnej ciąży

Każda kobieta jest inna i w zupełnie inny sposób przeżywa ciążę. Co więcej, ta sama kobieta może zupełnie inaczej przeżywa każdą ze swoich ciąż. Niektóre przyszłe mamy łagodnie przechodzą przez początki ciąży, podczas gdy inne wymieniają dolegliwości, które ich nie opuszczały aż do końca pierwszego trymestru. Jeśli starasz się o dziecko powinnaś być wyczulona na symptomy, mogące zwiastować ciążę. Im szybciej się o niej dowiesz, tym szybciej będziesz mogła rozpocząć odpowiednią suplementację.

Jakie objawy mogą oznaczać wczesną ciążę?


1.Zmęczenie i senność

Często to nie brak miesiączki jest pierwszym znakiem, że zostaniesz mamą a…. senność. Bardzo często kobiety skarżą się na obezwładniające uczucie zmęczenia. Mimo wielu godzin snu, także drzemek w ciągu dnia, nie wysypiają się skutecznie.

2. Nabrzmiałe i nadwrażliwe w dotyku piersi

Nie tylko Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego (PMS) może być przyczyną bólu i nabrzmiałych piersi, ale właśnie wczesna ciąża. Piersi stają się coraz większe, sutki mogą ciemnieć lub powiększać się. Dlaczego? Ciało przygotowuje się do laktacji i karmienia piersią potomstwa. Niektórzy lekarze twierdzą, że ten objaw dotyczy nawet 90% kobiet.

3. Mdłości

Statystycznie mdłości doświadczy większość kobiet na początkowym etapie ciąży. Jednak z biologicznego punktu widzenia, mdłości są charakterystyczne dla późniejszych tygodni ciąży. Wynika to z rosnącego stężenia hormonu hCG we krwi. Co może być wywoływać te objawy? Wszystko! Mdłości mogą być spowodowane np. nadwrażliwością na zapachy (nawet ulubione perfumy) czy spożywaniem niektórych pokarmów. Jak sobie z nimi radzić?

  • Pij napar z imbiru i cytryny
  • Sięgnij po apteczne preparaty - np. Pregna Vomi, które łagodzą mdłości dzięki zawartości: kłącza imbiru, magnezu, oraz witaminy B6 wspomagającej organizm w walce ze zmęczeniem
  • Zjedz coś lekkiego przed wstaniem z łóżka i pamiętaj, żeby nie wstawać z niego zbyt gwałtownie. Warto nastawić budzik na troszkę wcześniejszą godzinę i pozwolić sobie na powolne budzenie się do życia.

4. Brak miesiączki

Brak comiesięcznego krwawienia zawsze jest sygnałem niepokojącym i powinnaś to skonsultować ze swoim lekarzem ginekologiem. Zatrzymanie miesiączkowania może, ale nie musi oznaczać, że jesteś w ciąży. Powodem mogą to być wahania hormonalne niekoniecznie spowodowane stanem błogosławionym. Bywa też tak, że kobiety we wczesnej ciąży (około 20-30% Amerykanek) skarżą się na plamienia, niejednokrotnie są one spowodowane procesem zagnieżdżania się zarodka.

5. Nadwrażliwość emocjonalna

Niektóre kobiety są wrażliwe i płaczliwe z natury, jednak wahania nastrojów mogą się nasilać. Powodem jest burza hormonów, jaka zachodzi pod wpływem zagnieżdżającego się w macicy zarodka. Najlepsze co możesz dla siebie zrobić, to zaakceptować, że tak po prostu będzie. Twój organizm przechodzi wielką transformację, która ma wpływ na Twoje samopoczucie.   

Pewność czy naprawdę jesteś w ciąży zyskasz dopiero po wizycie u lekarza lub po wykonaniu testu ciążowego z krwi. Pamiętaj, że jeśli starasz się o poczęcie warto zadbać o właściwą suplementację jeszcze przed ciążą. Zapytaj swojego farmaceutę o suplementy diety, zawierające rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne składniki: witaminę D, kwas foliowy oraz jod.

Źródła:

https://www.mamanatural.com/signs-of-pregnancy/
https://mamaginekolog.pl/7-najczestszych-objawow-wczesnej-ciazy/

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących

5 najczęstszych objawów wczesnej ciąży
Pregna START - nowośćPregna START

Pregna START to suplement diety dla kobiet planujących ciążę, zawierający rekomendowane składniki: kwas foliowy, jod, witaminę D, cynk, cholinę, witaminę B6 oraz witaminę B12.

Poznaj Pregna START
Pregna PLUS

Pregna PLUS to suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, zawierający rekomendowane składniki: kwas foliowy, żelazo, jod, witaminę D oraz kwas omga-3, DHA.

Poznaj Pregna PLUS
Pregna PLUS

Pregna DHA to suplement diety dla kobiet w ciąży, zawierający kwas omega-3, DHA wspomagający rozwój mózgu dziecka.

Poznaj Pregna DHA
Pregna START - nowośćPregna Vomi

Pregna Vomi to suplement diety dla kobiet, które odczuwają dyskomfort w postaci umiarkowanych mdłości związanych z ciążą, zawiera wyciąg z kłącza imbiru, witaminę B6 oraz magnez.

Poznaj Pregna Vomi
* Stanowisko Zespołu Ekspertów PTG w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży. Ginekol. Pol. 2014, 82, 550-553; Wytyczne suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej. Endokrynol. Pol. 2013: Vol 64, Nr 4, 319-327