Jestem w ciąży
Bardzo ruchliwe dziecko w brzuchu – co oznacza? Czy należy się niepokoić?
Wiele przyszłych mam z niecierpliwością czeka na pierwsze ruchy maleństwa w jej brzuchu. Zazwyczaj zaczynają być one odczuwalne w drugim trymestrze ciąży, między 18 a 22 tygodniem ciąży.
Niekiedy aktywność płodu jest aż nadto wyraźna, co może niepokoić wszystkie mamy, które będą się martwić i szukać informacji na temat bardzo ruchliwego dziecka w brzuchu. Wyjaśniamy skąd może się brać nadmierna ruchliwość płodu.
Bardzo ruchliwe dziecko w brzuchu – co oznacza?
Przede wszystkim chcemy uczulić, że bardzo intensywne ruchy dziecka w brzuchu niekoniecznie muszą stanowić powód do zmartwień. Najpierw zastanówmy się nad okolicznościami, w jakich dochodzi do zwiększenia aktywności płodu, bo właśnie tu może leżeć przyczyna. Rozwijający się płód, od pewnego momentu staje się bardzo wyczulony na stan psychofizyczny swojej mamy, oraz na bodźce z zewnątrz, które do niego docierają (mogą być to jaskrawe światło lub głośne dźwięki np. dźwięk alarmu, syren czy choćby odgłos wiertarki).
Zapewne niejedna ciężarna była upominana, że w swoim stanie nie powinna się denerwować. Otóż kortyzol lub adrenalina, które pojawiają się w organizmie w chwilach stresu bądź strachu, przenikają do płodu, sprawiając, że odczuwa on dokładnie to samo, co matka! Wzmożone ruchy dziecka w ciąży w takich sytuacjach są więc całkowicie zrozumiałe.
Wiele pań zgłasza, że maluch w ich brzuchu robi się bardziej rozbrykany zaraz po tym, gdy zje ona posiłek, szczególnie zawierający słodkości. W tym przypadku sprawa jest prosta – wraz z węglowodanowym posiłkiem płód otrzymuje istny zastrzyk energii, którą potrzebuje jakoś spożytkować.
Częstym przypadkiem jest też duża ruchliwość dziecka w brzuchu nocą lub za dnia, gdy mama decyduje się na drzemkę. Ruchliwy maluch potrafi skutecznie utrudnić efektywny wypoczynek swojej matce, ale przyczyna jest prosta – gdy ciężarna jest w ruchu, jednocześnie kołysze płód znajdujący się wewnątrz niej, co wpływa na niego uspokajająco. Jeżeli matka dłuższy czas przebywa bez ruchu, kojące kołysanie ustaje, więc płód może się uaktywnić.
Warto wspomnieć, że wiele zależy też od charakteru samego malca. Niektóre będą wyjątkowo leniwe, inne aż nadto żywiołowe i nie pozwolą mamie się nudzić.
Najczęściej wzmożona aktywność dziecka to nic złego, jednak zawsze warto mieć na nią baczenie. Gwałtowne, intensywne ruchy płodu po 30 tygodniu ciąży oraz blisko terminu spodziewanego porodu warto konsultować ze specjalistą.
Sposoby na uspokojenie dziecka w brzuchu
Jak uspokoić płód w brzuchu? Jeżeli nadmierna ruchliwość płodu została spowodowana zdenerwowaniem matki, przede wszystkim to ona powinna uspokoić się najpierw. Wyciszenie, medytacja, głęboki oddech, słuchanie ulubionej, spokojnej muzyki mogą być bardzo pomocne. Warto też nawiązać kontakt z płodem – położyć dłoń na brzuchu, tam, gdzie jego ruchy są wyczuwalne najbardziej i delikatnie pogłaskać. Dotyk oraz spokojne przemawianie są również doskonałym sposobem na uspokojenie płodu, gdy jego gwałtowną reakcje spowodowały głośne dźwięki z zewnątrz.