Planuję ciążę
Homocysteina a przygotowanie do ciąży i ciąża
Przygotowując się do zajścia w ciążę, warto wykonać określone badania, aby sprawdzić, czy wszystko ze stanem zdrowia jest w należytym porządku. Badania dobrze jest rozszerzyć o te, które sprawdzają poziom homocysteiny. Okazuje się, że jej nadmiar może negatywnie wpływać na ciążę i generować problemy.
Na poziom tego aminokwasu, można wpłynąć zmianą trybu życia na zdrowszy i zapewnieniem sobie odpowiedniej ilości określonych składników, które wspierają utrzymanie odpowiedniego metabolizmu homocysteiny, m.in. sięgnięciem po określony suplement diety dla kobiet przygotowujących się do ciąży, zawierający witaminy z grupy B
W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie czym jest homocysteina, dlaczego nie zawsze należy się kierować laboratoryjnymi normami i innym aspektom, o których warto wiedzieć.
Co to jest homocysteina?
Homocysteina to aminokwas, który powstaje w wyniku przemian metioniny. Jej rolą jest uczestnictwo w wielu procesach i szlakach metabolicznych. Jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak powinien być w idealnej równowadze.
Aby ją utrzymać, w trakcie tych przemian niezbędne będzie zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości związków katalizujących – a są to niektóre witaminy i minerały.
Normy odnośnie stężenia tego aminokwasu w organizmie nie są jednoznaczne, stąd można napotkać różnice pomiędzy poszczególnymi laboratoriami. Według jednych prawidłowy poziom to 7-10 moli/litr a inne za normę podają 4-15 moli/litr.
Poziom homocysteiny uzależniony jest od płci, aktywności fizycznej oraz stanu nerek i wątroby. Dlatego właśnie nie należy się sugerować tym, że mieścimy się w ustalonej przez laboratorium normie. Ważne, aby końcowej interpretacji wyników dokonywał lekarz dobrze zaznajomiony z historią chorób pacjenta – oceni on, czy w danym przypadku wynik jest prawidłowy, czy jednak za wysoki.
Wysoki poziom homocysteiny może wpływać na implantację zarodka oraz przebieg ciąży, stąd wskazanie, aby kobiety starające się o zajście w ciąże, sprawdziły jak poziom homocysteiny wygląda w ich przypadku.
Kto powinien sprawdzić poziom homocysteiny i co robić gdy jest za wysoki?
Przyczyn zbyt dużego stężenia homocysteiny, może być wiele – od niezdrowego trybu życia (nieodpowiednie odżywianie z dużą zawartością białek odzwierzęcych, wysokie spożycie alkoholu i kofeiny), przez niedoczynność tarczycy, po niedobory witaminy B12 i kwasu foliowego.
Bardzo często zdarza się, że kobiety, które przyjmują doustną antykoncepcję zawierającą estrogen mają podwyższony poziom homocysteiny, stąd po odstawieniu antykoncepcji, zaleca się sprawdzenie stężenia homocysteiny i unormowanie go, jeżeli zachodzi taka potrzeba.
Warto, aby zadbać o ustabilizowanie odpowiedniego poziomu przed zajściem w ciąży i ograniczyć ryzyko zajścia w ciąże ze zbyt wysokim poziomem. Obniżenie poziomu homocysteiny w organizmie planującej, przyszłej mamy, wymagać będzie modyfikacji diety, a zasadniczo wzbogacenia jej o dobrze przyswajalny kwas foliowy oraz witaminy B6 i B12 (odpowiednio dobrany suplement diety dla kobiet planujących może być bardzo pomocny w tej kwestii).
Zaleca się włączenie w jadłospis zdrowych tłuszczy, zwiększenie ilości świeżych warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych, a obniżenie spożycia produktów odzwierzęcych. Należy pamiętać, że suplement diety dla ciężarnych powinien być tylko dodatkiem do odpowiedniego odżywiania się i zdrowego, aktywnego trybu życia.