Kiedy zachcianki atakują...

Niektóre historie o zachciankach w ciąży mogą wywoływać szok. Niczym legendy krążą już opowieści o nocnych kursach partnerów do sklepu, w celu zakupienia sardynek, ogórków, czekolady i bananów. Podanych później, oczywiście, w ramach jednego posiłku. Czy to wszystko jest jednak prawdą? Co robić, gdy zachcianki atakują?

Żywienie w okresie ciąży ma duży wpływ na rozwój dziecka. U przyszłej mamy zwiększa się zapotrzebowanie energetyczne. Zmienia się sam sposób żywienia – w końcu w ciąży należy jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ (http://pregna.com.pl/warto-wiedziec/jesc- za-dwoje- prawda-czy- mit). Zalecane jest większe spożycie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, kwasu askorbinowego, witaminy B 12, kwasu foliowego i poszczególnych składników mineralnych (na przykład wapnia).

W naszej zakładce „Warto wiedzieć” można znaleźć dużo cennych informacji na temat zasad żywienia w czasie ciąży. I chociaż wiele mam stara się ją jak najlepiej przyswoić, jest taki moment, kiedy zapominają o wszelkich zaleceniach. Zachcianki. To z ich powodu sięga się po nawet te najdziwniejsze połączenia smaków. Zachcianki tłumaczone są zmianami, które zachodzą w organizmie każdej przyszłej mamy – zmianami hormonalnymi, zmianami proporcji spożywania poszczególnych składników odżywczych. Kiedy wystąpią, przestaje się liczyć ile kalorii ma czekolada z ząbkiem czosnku. Czy da się z nimi wygrać? Jak sobie radzić z zachciankami?

Jak walczyć z zachciankami w czasie ciąży?

W czasie ciąży bardzo ważna jest kontrola masy ciała. Należy monitorować wagę, aby nie doprowadzić do otyłości. Słodkie ciasta i produkty mączne nie są najlepszym wyborem – zamiast nich lepiej jest sięgnąć po zdrową przekąskę, taką jak na przykład paluszki z marchewki i świeżego ogórka.

Dobrą taktyką jest ograniczenie kupowania niezdrowych przekąsek. Oszczędzone w ten sposób pieniądze można wrzucać do skarbonki, a zebrane środki przeznaczyć na upominek dla siebie, partnera lub dziecka. Należy jednak postępować w granicach rozsądku, w końcu kostka gorzkiej czekolady o dobrym składzie nie musi być wcale żywieniowym grzechem.

Istnieje wiele produktów o wysokich wartościach odżywczych, które dobrze smakują: chia, goji, acai, mleko kokosowe... W odpowiednim połączeniu mogą zastąpić niezdrowe desery, dostarczając jednocześnie wielu korzyści dla organizmu. Kiedy zachcianki, zwłaszcza na słodkie smaki, nie dają spokoju, warto jest mieć w domu składniki na zdrowy deser. TUTAJ znajduje się nasz przepis.

A jeśli to organizm alarmuje?

Jeśli jednak szczytem marzeń jest ogórek kiszony z bitą śmietaną, warto zrobić badania kontrolne. Może to tylko nasza psychika, a może organizm daje w ten sposób wyraźny znak, że czegoś mu brakuje? Jedno jest pewne: nie ma wyjątku dla alkoholu. Nawet jego sporadyczne picie może sprzyjać powstawaniu wad rozwojowych płodu. Nie należy także wierzyć w wywróżenie płci na podstawie żywieniowych preferencji ciężarnych. Warto zatem skupić się na ewentualnych brakach w diecie. Niedobory w ciąży nie są wcale rzadkim zjawiskiem. Nie zawsze udaje się tak ułożyć dietę, aby faktycznie wszystkie potrzeby organizmu zostały zaspokojone. Na szczęście z pomocą przychodzą suplementy, zawierające rekomendowane składniki o udowodnionym działaniu. To na przykład Pregna PLUS –nowoczesny suplement diety dla kobiet w ciąży i mam karmiących piersią, opracowany według standardów Evidence Based Medicine. Zawiera rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne składniki: kwas foliowy, żelazo, jod i witaminę D. Jest dostępny bez recepty, a jego szczegółowo opracowany skład, pomoże każdej przyszłej mamie w walce z niedoborami.

Warzywa - sprzymierzeńcy ciężarnej?
Pregna START - nowośćPregna START

Pregna START to suplement diety dla kobiet planujących ciążę, zawierający rekomendowane składniki kwas foliowy, jod, witaminy D, cynk oraz witaminę B6.

Poznaj Pregna START
Pregna PLUS

Pregna PLUS to suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, zawierający rekomendowane składniki kwasu foliowego, żelaza, jodu i witaminy D.

Poznaj Pregna PLUS
Pregna PLUS

Pregna 250 DHA to suplement diety dla kobiet w ciąży, zawierający kwas omega-3 DHA wspomagający rozwój mózgu dziecka.

Poznaj Pregna 250 DHA
Pregna START - nowośćPregna Vomi

Pregna Vomi to suplement diety dla kobiet, które odczuwają dyskomfort w postaci umiarkowanych mdłości związanych z ciążą.

Poznaj Pregna Vomi
* Stanowisko Zespołu Ekspertów PTG w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży. Ginekol. Pol. 2014, 82, 550-553; Wytyczne suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej. Endokrynol. Pol. 2013: Vol 64, Nr 4, 319-327