Kwas foliowy - niezbędny w ciąży!

Bardzo często słyszymy, że kwas foliowy jest niezbędnym składnikiem dla kobiet w ciąży. To prawda! Ale czy kiedykolwiek zastanawiałaś się dlaczego tak jest? Co to takiego ten słynny kwas foliowy? I jak może on pomóc przyszłej mamie?

Zadania kwasu foliowego w ludzkim organizmie są naprawdę różne: bierze udział w przemianie fosfolipidów, pełni podstawową rolę w rozwoju komórek ustrojowych, jest bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym na powstanie tyrozyny, potrzebnej do syntezy różnych hormonów (np. melanin, tyroksyny, adrenaliny oraz noradrenaliny), a także jest absolutnie niezbędny do dobrego funkcjonowania układu krwiotwórczego. Widzimy zatem, że mamy do czynienia z bardzo ważnym elementem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. Jakie są jednak skutki niedoboru kwasu foliowego?

Przede wszystkim zahamowane zostaje nie tylko rozmnażania komórek, lecz także prawidłowych procesów wzrostu (tutaj należy wliczyć przypadki, gdy dochodzi do zaburzenia dojrzewania krwinek czerwonych, czynności krwiotwórczej szpiku). Istotną kwestią jest również to, że niedobór kwasu foliowego może doprowadzić do zmian w układzie nerwowym, co jest wyjątkowo niebezpieczne dla dopiero rozwijającego się w brzuchu mamy dziecka. Jak właściwie dochodzi do niedoborów tej substancji? Głównie poprzez niesystematyczną dietę i braki pewnych składników odżywczych, a niekiedy ze względu na problemy z wchłanianiem w jelicie cienkim, spowodowane najczęściej jego schorzeniem. W okresie ciąży należy szczególnie uważać na ilość kwasu foliowego w organizmie, ponieważ to właśnie przyszłe mamy są jedną z grup, u której bardzo często można zaobserwować wszelkie niedobory tego składnika. Gdzie zatem możemy znaleźć kwas foliowy? Jak uzupełnić swoją dietę w pokarmy, które go zawierają?

To bardzo proste! Kwas foliowy znajdziemy głównie w liściastych warzywach, takich jak na przykład jarmuż, natka pietruszki, sałata i szpinak. Można również sięgnąć po rośliny strączkowe, brokuły lub pełne ziarna zbóż. Około 50% kwasu foliowego przyswajamy naturalnie. Warto zatem sięgnąć po specjalistyczne preparaty, które zostały opracowane z myślą o przyszłych matkach. Idealnym rozwiązaniem jest suplement diety Pregna PLUS® dla kobiet w ciąży i mam karmiących piersią, opracowany według standardów Evidence Based Medicine. Zawiera rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne ilości kwasu foliowego, żelaza, jodu i witaminy D według najnowszych zaleceń ekspertów. Skład produktu jest wzbogacony o ważne w tym okresie kwasy omega-3, w tym DHA, oraz o biologicznie dostępną formę folianu - MetaPregnaFolic™ (L-metylofolian wapnia), która jest łatwiej i szybciej przyswajana niż kwas foliowy. Składniki suplementu diety Pregna PLUS pełnią wiele istotnych funkcji w organizmie, które w sposób fizjologiczny wpływają na prawidłowy przebieg ciąży. Uzupełniające spożycie kwasu foliowego zwiększa poziom folianów u matki.

Kwas foliowy - niezbędny w ciąży!
Pregna START - nowośćPregna START

Pregna START to suplement diety dla kobiet planujących ciążę, zawierający rekomendowane składniki: kwas foliowy, jod, witaminę D, cynk, cholinę, witaminę B6 oraz witaminę B12.

Poznaj Pregna START
Pregna PLUS

Pregna PLUS to suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, zawierający rekomendowane składniki: kwas foliowy, żelazo, jod, witaminę D oraz kwas omega-3, DHA.

Poznaj Pregna PLUS
Pregna PLUS

Pregna DHA to suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, zawierający kwas omega-3, DHA wspomagający rozwój mózgu dziecka.

Poznaj Pregna DHA
Pregna START - nowośćPregna Vomi

Pregna Vomi to suplement diety dla kobiet, które odczuwają dyskomfort w postaci umiarkowanych mdłości związanych z ciążą, zawiera wyciąg z kłącza imbiru, witaminę B6 oraz magnez.

Poznaj Pregna Vomi
* Stanowisko Zespołu Ekspertów PTG w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży. Ginekol. Pol. 2014, 82, 550-553; Wytyczne suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej. Endokrynol. Pol. 2013: Vol 64, Nr 4, 319-327