Planowanie ciąży dla zaawansowanych - czy możesz zaplanować płeć swojego dziecka?

Młode mamy podchodzą do planowania ciąży wielowymiarowo: przygotowują się do nowej roli finansowo, psychicznie i zdrowotnie. Często partnerzy decyzję o dziecku odkładają do momentu zebrania odpowiednich funduszy i zakupu mieszkania. Młodzi rodzice uczęszczają do szkół rodzenia i uczestniczą w warsztatach, dbają o swoje zdrowie. Planują kolejne etapy przygotowań do rodzicielstwa, aby stworzyć najlepsze warunki dla budzącego się nowego życia. Czy w czasach kiedy tak wiele możemy zaplanować, możemy zdecydować, jakiej płci będzie nasze upragnione potomstwo?

Co powinniście koniecznie zrobić planując dziecko?

Największy kapitał, jaki możecie przekazać swojemu synowi lub córce to zdrowy organizm i dobry przykład jak wdrażać w życie zdrowe nawyki. Niezbędnym elementem świadomego rodzicielstwa jest zadbanie najpierw o własne zdrowie, zanim zaprosimy na ten świat naszego malucha. Ta zasada tyczy się zarówno kobiet jak i mężczyzn. W pierwszej kolejności zaleca się rezygnację z używek takich jak alkohol i papierosy, które mają wpływ nie tylko na organizm matki, ale i na jakość nasienia u ojca dziecka.

Kolejnym krokiem jest zmiana diety i włączenie do swojego planu dnia aktywności fizycznej. Dieta wspomagająca płodność to nic innego jak zdrowe, zróżnicowane jedzenie oparte o piramidę zdrowego żywienia. Pary przygotowujące się do rodzicielstwa powinny sięgać po jak najmniej przetworzoną żywność - świeże owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz nabiał. Od 2016 nowa piramida żywienia, opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia, przypomina, że podstawą zdrowia jest regularny ruch - najlepiej na świeżym powietrzu. Nie wolno też nie doceniać wagi odpowiedniej ilości snu. Podczas nocnego wypoczynku organizm ma szansę zregenerować centralny system nerwowy a także, regulować poziom hormonów. Długotrwałe zmęczenie i bezsenność może doprowadzić do obniżenia samopoczucia i odporności, co w konsekwencji może zaowocować większą podatnością na choroby i infekcje.

Mądra suplementacja ważnym etapem przygotowania do rodzicielstwa

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego kobiety planujące ciążę powinny suplementować kwas foliowy, witaminę D oraz jod. Zalecane dawkowanie podczas okresu co najmniej sześciu tygodni przed planowanym startem starań o dziecko wynosi 0,4 mg na dobę. Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego i immunologicznego. Zalecana dawka dla kobiet planujących ciążę, ciężarnych oraz w okresie laktacji w dawce 2000 IU na dobę. Polska jest krajem, w którym prawdopodobieństwo wystąpienia niedoboru jodu jest wysokie. Właśnie dlatego sól kuchenna w Polsce jest dodatkowo jodowana. Jod to pierwiastek niezbędny podczas okresu ciąży m.in do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Zalecana dobowa dawka jodu dla kobiet planujących ciążę wynosi 200 mikrogramów na dobę. Zarówno kwas foliowy, witaminę D jak jod można znaleźć w preparacie dla kobiet planujących ciążę Pregna START. Pregna START dodatkowo zawiera witaminę B12, B6, cynk. Wyróżnikiem suplementu diety Pregna START na tle innych preparatów jest zawartość aż dwóch źródeł kwasu foliowego (w tym L-metylofolianu wapnia) oraz choliny. Cholina należy do witamin z grupy B, podobnie jak kwas foliowy ma wpływ na kształtowanie się układu nerwowego płodu oraz zmniejsza ryzyko występowania wad cewy nerwowej. Konieczność dodatkowej suplementacji podczas okresu przygotowawczego jak i okresu samej ciąży wynika ze zwiększonego zapotrzebowania mamy i dziecka na poszczególne składniki. Zapotrzebowanie pojawia się już w pierwszych dniach od poczęcia kiedy kobieta może nawet nie wiedzieć, że spodziewa się dziecka. Dlatego tak ważne jest rozpoczęcie właściwej suplementacji już na etapie planowania dziecka.

Metody planowania płci dziecka - czy naprawdę działają?

Często partnerzy planując zajście w ciąże mają w głowie wyobrażenie na temat płci, charakteru, czy nawet wyglądu swojego potomka. W świadomości społecznej funkcjonują różne mity na temat tego, co robić ,by dziecko było nie tylko zdrowe, ale i określonej płci.

Jedną z szeroko dyskutowanych metod jest metoda dr. Shettlesa; opracowana i opublikowana w książce “Jak wybrać płeć dziecka?” W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Dr. Shettles założył, że plemniki z chromosomem Y są zdecydowanie szybsze niż te z chromosomem X. Dodatkowo, są zdecydowanie mniej wytrzymałe od plemników przenoszących chromosom X i krócej przeżywają w kwaśnym środowisku pochwy. Według tej logiki, aby począł się chłopiec należy współżyć jak najbliżej dnia owulacji. Ponadto, zalecana jest pozycja, dzięki której plemniki będą miały jak najkrótszą drogę do pokonania w szyjce macicy (np. na pieska). Wskazanym jest aby kobieta miała orgazm, gdyż wtedy jej organizm tworzy środowisko jeszcze bardziej przyjazne plemnikom z chromosomem Y. Jeśli partnerzy chcą spłodzić dziewczynkę, powinni współżyć 2-3 dni przed owulacją, najlepiej w pozycji w której plemniki będą miały dłuższą drogę do komórki jajowej. Niewskazany jest orgazm, gdyż panują wtedy niekorzystne warunki dla plemników z chromosomem X. Niestety, żadne późniejsze badania i publikacje nie potwierdziły jednoznacznie czy moment współżycia ma wpływ na płeć dziecka. Mimo to metoda ma wielu zagorzałych zwolenników, którzy bronią jej skuteczności.

W poszukiwaniu sposobów na zaplanowanie płci swojego dziecka młodzi rodzice często napotykają wiele innych podejść, np:

  • Metodę Selnas (metoda cykliczna) - opierającą się o założenie, że zarówno komórka jajowa jak i plemniki mają potencjał elektryczny. Komórki jajowe o potencjale ujemnym przyciągają plemniki X a te o potencjale dodatnim plemniki Y.
  • Metodę dietetyczną - według której, aby urodzić chłopca przyszła mama powinna jeść posiłki bogate w sód i potas (np. ryby wędzone, banany) a dieta która sprawi że kobieta urodzi dziewczynkę powinna być bogata w wapń i magnez (produkty mleczne i zbożowe).
  • Metodę Kalendarza płci dziecka - opiera się na założeniu, że istnieje zależność pomiędzy wiekiem matki a określonym miesiącem poczęcia dziecka. W tabelce kalendarza po prawej stronie wybieramy swój wiek i na podstawie pożądanej płci dziecka wybieramy miesiąc, w którym rozpoczęte zostaną starania o ciążę.

Niestety prawdą jest, że mimo wielkiego postępu medycyny to jednocześnie nie ma naukowo popartych metod, które zagwarantują pojawienie się dziecka konkretnej płci. Na szczęście rodzice nawet jak byli bardzo nastawieni na potomka konkretnej płci to finalnie każde kochają pełną miłością.

Źródła:
https://www.drlifestyle.pl/dietetyka/odchudzanie/nowa-piramida-zywienia-2016/
Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących, Ginekol Pol. 2014, 85, 395-399.

Planowanie ciąży dla zaawansowanych - czy możesz zaplanować płeć swojego dziecka?
Pregna START - nowośćPregna START

Pregna START to suplement diety dla kobiet planujących ciążę, zawierający rekomendowane składniki: kwas foliowy, jod, witaminę D, cynk, cholinę, witaminę B6 oraz witaminę B12.

Poznaj Pregna START
Pregna PLUS

Pregna PLUS to suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, zawierający rekomendowane składniki: kwas foliowy, żelazo, jod, witaminę D oraz kwas omega-3, DHA.

Poznaj Pregna PLUS
Pregna PLUS

Pregna DHA to suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, zawierający kwas omega-3, DHA wspomagający rozwój mózgu dziecka.

Poznaj Pregna DHA
Pregna START - nowośćPregna Vomi

Pregna Vomi to suplement diety dla kobiet, które odczuwają dyskomfort w postaci umiarkowanych mdłości związanych z ciążą, zawiera wyciąg z kłącza imbiru, witaminę B6 oraz magnez.

Poznaj Pregna Vomi
* Stanowisko Zespołu Ekspertów PTG w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży. Ginekol. Pol. 2014, 82, 550-553; Wytyczne suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej. Endokrynol. Pol. 2013: Vol 64, Nr 4, 319-327