Wszystko co powinnaś wiedzieć o suplementacji w okresie laktacji

Laktacja to proces, w którym gruczoły mleczne kobiety wydzielają mleko potrzebne do wykarmienia potomstwa. Zdaniem wielu ekspertów - neonatologów, pediatrów, położników, gastroenterologów mleko matki idealnie zaspokaja potrzeby dziecka. Zawiera ono dostosowane do wieku dziecka witaminy i mikroelementy w doskonałych proporcjach.

Karmienie piersią jest korzystne dla matki i dziecka?  

Według raportu “Karmienie piersią w Polsce - 2015” korzyści płynące z karmienia piersią dotyczą zarówno kobiety, jak i jej potomka i można je podzielić na długo i krótkoterminowe:


Mama zyskuje 

 • Krótkoterminowo: zmniejszenie ryzyka pojawienia się depresji poporodowej  (w porównaniu do matek niekarmiących piersią), wprowadzenie ciała w tzw. niepłodność laktacyjną, a  co za tym idzie utrata mniejszej ilości krwi wskutek tymczasowego zaniku miesiączek, szybsze zmniejszenie się macicy do rozmiarów sprzed ciąży, skrócenie okresu krwawienia po porodzie. 
 • Długoterminowo: więź z dzieckiem, zmniejszenie ryzyka otyłości i zachorowania na wiele chorób m.in. cukrzycę typu II, raka sutka, raka jajnika,korzyści ekonomiczne -  karmienie piersią jest mniej kosztowne niż karmienie mieszankami, nie wymaga dodatkowych akcesoriów. 

Dziecko karmione piersią zyskuje

 • Krótkoterminowo: zredukowanie stresu, jaki u dziecka wywołują procedury medyczne, dostarczenie wszystkich najważniejszych składników odżywczych, zmniejszenie prawdopodobieństwa zgonu z powodu chorób układu oddechowego lub pokarmowego, wysokie prawdopodobieństwo osiągnięcia prawidłowej masy ciała w wieku 6 miesięcy.  
 • Długoterminowo: więź z mamą, zmniejszenie ryzyka wystąpienia nadwagi lub otyłości w kolejnych latach życia aż o 4% po każdym miesiącu karmienia, zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania przez dziecko na cukrzycę typu I i II, białaczkę limfatyczną i szpikową. Ponadto, karmienie piersią ma pozytywny wpływ na inteligencję dzieci oraz na prawidłowe ułożenie zębów mlecznych w jamie ustnej.   

Ile polek decyduje się na karmienie piersią? 

 • 90% polskich noworodków jest karmionych piersią w pierwszych 48 godzinach swojego życia 
 • 76% mam decyduje się na karmienie piersią do 4 miesiąca życia, a jedynie 54% po ukończeniu przez dziecko czwartego miesiąca 
 • 11,9% dzieci w wieku 12 miesięcy nadal jest karmionych piersią 

Suplementacja w okresie laktacji - jakich składników potrzebuje kobieta karmiąca? 

Lekarze wielu specjalizacji są zgodni, że karmienie piersią jest wzorcową formą żywienia niemowląt do 6 miesiąca życia. Po ukończeniu pół roku, stopniowo do diety malucha powinno się wprowadzać inne pokarmy. Wiele mam zastanawia się, czy ich mleko jest wystarczająco sycące i wartościowe. Z pomocą przychodzi raport “Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji”, w którym opisano dokładnie składniki, których suplementację warto rozważyć.  

 • Wapń - kobieta karmiąca piersią powinna spożywać 1000 - 1300 mg wapnia dziennie. Suplementacja wapnia jest wskazana, jeśli mama nie toleruje laktozy, ma alergię na krowie mleko lub zwyczajnie nie lubi smaku mleka. 
 • Witamina D3 - na niedobory witaminy D3 cierpi całe społeczeństwo. Dotyczy to także kobiet karmiących i niemowląt. Matka karmiąca powinna codziennie w okresie karmienia spożywać 800 - 1000 IU, szczególnie jeśli cierpi na niedobory tej witaminy lub nie przebywa często na słońcu.  
 • Jod - Dobowe zapotrzebowanie na ten składnik wynosi około 290 µg. Odpowiedni poziom jodu w organizmie zapewnia właściwe działanie tarczycy u mamy i u dziecka.  
 • Kwasy tłuszczowe DHA - zalecenia różnią się nieznacznie dla kobiet, które spożywają posiłki bogate w kwasy tłuszczowe czyli np. ryby. Minimalna zalecana dawka suplementowana to 200 mg. Maksymalna to nawet 600 mg. 
 • Żelazo - Zapotrzebowanie na żelazo dla mamy karmiącej wynosi 20 mg na dobę. Suplementacja jest wskazana tylko wtedy, gdy nie dostarczasz sobie odpowiedniej ilości żelaza w codziennej diecie. Ponadto, dzieci między 4 a 6 miesiącem życia karmione wyłącznie piersią powinny spożywać żelazo w formie suplementacji do momentu wprowadzenia pokarmów stałych z odpowiednią zawartością tego pierwiastka.  

Co jeszcze sprawi, że Twoje mleko stanie się jeszcze bardziej wartościowe? 

Najważniejsza jest zrównoważona dieta oraz unikanie nikotyny i alkoholu. Udowodniono negatywny wpływ używek na zdrowie dziecka karmionego przez mamę palącą papierosy  oraz pijącej alkohol. Staraj się dbać o prawidłową wagę ciała, gdyż otyłość matki zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na otyłość i zaburzenia zespołu metabolicznego u dziecka. 

Źródła: 

https://www.thealphaparent.com/
https://malgorzatajackowska.com/2017/05/23/suplementacja-czasie-karmienia-piersia/
Suplementacja w okresie laktacji
Pregna START - nowośćPregna START

Pregna START to suplement diety dla kobiet planujących ciążę, zawierający rekomendowane składniki: kwas foliowy, jod, witaminę D, cynk, cholinę, witaminę B6 oraz witaminę B12.

Poznaj Pregna START
Pregna PLUS

Pregna PLUS to suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, zawierający rekomendowane składniki: kwas foliowy, żelazo, jod, witaminę D oraz kwas omga-3, DHA.

Poznaj Pregna PLUS
Pregna PLUS

Pregna DHA to suplement diety dla kobiet w ciąży, zawierający kwas omega-3, DHA wspomagający rozwój mózgu dziecka.

Poznaj Pregna DHA
Pregna START - nowośćPregna Vomi

Pregna Vomi to suplement diety dla kobiet, które odczuwają dyskomfort w postaci umiarkowanych mdłości związanych z ciążą, zawiera wyciąg z kłącza imbiru, witaminę B6 oraz magnez.

Poznaj Pregna Vomi
* Stanowisko Zespołu Ekspertów PTG w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży. Ginekol. Pol. 2014, 82, 550-553; Wytyczne suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej. Endokrynol. Pol. 2013: Vol 64, Nr 4, 319-327