Jestem w ciąży
Warzywa – sprzymierzeńcy ciężarnej?
Czy w ciąży powinno się jeść więcej warzyw niż zazwyczaj? Które z nich są szczególnie polecane dla przyszłych mam? Czy warzywa są „sprzymierzeńcami” ciężarnej?
O tym, że warzywa są źródłem wielu istotnych składników odżywczych dla organizmu człowieka, chyba nikomu nie trzeba powtarzać. Warto uczynić je stałym elementem swoich posiłków, zwłaszcza że są w wielu przypadkach lepszą alternatywą niż owoce, zawierające duże ilości cukrów prostych (winogrona, mango itp.). W czasie ciąży zmienia się zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne – żywienie ciężarnej musi być zatem zaplanowane bardzo dokładnie, aby dziecko mogło się rozwijać w sposób prawidłowy. W codziennym menu warto umieścić nie tylko produkty, dostarczające pełnowartościowego białka (np. ryby, chudy drób), lecz także właśnie bogate w witaminy warzywa.
A gdzie znajdę…?
W których warzywach znajdziemy poszczególne witaminy i składniki mineralne? Jakie warzywa warto jeść w czasie ciąży?
- Warzywa zawierające witaminę C: natka pietruszki, papryka czerwona.
- Warzywa zawierające witaminę B1 i B2: groch, soczewica.
- Warzywa zawierające witaminę B6: fasola biała, bób.
- Warzywa zawierające β-karoten: marchew, boćwina, szpinak.
- Warzywa zawierające witaminę E: pietruszka, szparagi.
- Warzywa zawierające witaminę K: brukselka, sałata zielona.
- Warzywa zawierające wapń i fosfor: suche nasiona roślin strączkowych.
- Warzywa zawierające magnez: kukurydza.
- Warzywa zawierające potas: ziemniaki.
- Warzywa zawierające żelazo: szczypior, nać pietruszki.
- Warzywa zawierające jod: kapusta, jarmuż.
- Warzywa zawierające mangan: suche nasiona roślin strączkowych.
- Warzywa zawierające kobalt: szpinak, sałata.
- Warzywa zawierające wanad: grzyby.
- Warzywa zawierające cynk: seler, boćwina.
- Warzywa zawierające miedź: pietruszka (korzeń).
Spis został stworzony z myślą o uwzględnieniu wielu różnych warzyw jednocześnie – w końcu bogactwo smaków i kolorów na talerzu przyszłej mamy jest bardzo ważne!
Warto wybierać przede wszystkim warzywa sezonowe i pamiętać o tym, że należy je dokładnie umyć przed spożyciem. Warzywa mogą także zastąpić niezdrowe przekąski. Podane np. w formie paluszków (ze świeżego ogórka, marchewki, selera i papryki) z samodzielnie przygotowanym sosem czosnkowym (jogurt naturalny, kilka kropli cytryny + rozdrobniony czosnek) są fantastyczną, zdrową przekąską. Proste czynności, jak dodanie świeżego ogórka do wody z cytryną, nie tylko może poprawić smak, lecz także pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie!
Może się jednak okazać, że mimo diety bogatej w warzywa, mamy problem z niedoborami poszczególnych witamin i składników mineralnych. W takim przypadku warto zastanowić się nad rozpoczęciem suplementacji. Pregna PLUS to nowoczesny suplement diety dla kobiet w ciąży i mam karmiących piersią, opracowany według standardów Evidence Based Medicine. Zawiera rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne ilości kwasu foliowego (w formie kwasu pteroilomonoglutaminowego), żelaza, jodu i witaminę D według najnowszych zaleceń ekspertów. Skład produktu jest wzbogacony o ważne w tym okresie kwasy omega-3, w tym DHA, oraz o biologicznie dostępną formę folianu – MetaPregnaFolic™ (L-metylofolian wapnia), która jest łatwiej i szybciej przyswajana niż kwas foliowy.