Jestem w ciąży
Witaminy dla ciężarnych – suplementacja dla kobiet w ciąży
Dostarczanie odpowiednich składników odżywczych w czasie ciąży jest niezwykle ważne zarówno dla prawidłowego rozwoju płodu, jak i zdrowia przyszłej mamy. Przeglądając preparaty dostępne na rynku można dostać zawrotu głowy – jest tam mnóstwo możliwości, a specyfiki prześcigają się w ilości składników. Sęk w tym, że jeżeli chodzi o suplementy dla kobiet w ciąży, więcej wcale nie musi oznaczać lepiej.
Czym więc się kierować wybierając witaminy dla ciężarnych? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
Suplementacja tylko z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP)
Komu zaufać w dziedzinie suplementacji dla kobiet w ciąży? Kolorowym reklamom? Lubianej influencerce zachwalającej konkretny preparat na swoim Instagramie? Przede wszystkim warto zaufać specjalistom.
Zrzeszeni w PTGiP eksperci z dziedziny położnictwa i ginekologii opracowują rekomendacje dla kobiet w ciąży, oparte na aktualnej wiedzy z zakresu ginekologii i położnictwa i specyfice polskiego społeczeństwa.
Sam fakt, że kobieta jest w ciąży, nie oznacza, że powinna suplementować wszystkie witaminy jakie istnieją. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi PTGiP z 2020 roku, zaleca się suplementować wyłącznie 5 składników:
- kwasu foliowego (bierze udział w procesie podziału komórek i pomaga w prawidłowej produkcji krwi)
- jodu (wspiera funkcjonowanie tarczycy i produkcję hormonów)
- żelaza w określonych przypadkach (pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny)
- witaminy D (wspomaga prawidłowe wchłanianie wapnia i fosforu)
- kwasów DHA (wspiera prawidłowy rozwój mózgu i oczu płodu oraz niemowlęcia karmionego piersią)
Należy pamiętać, że zgodnie z rekomendacjami PTGiP: „Obecność innych mikroelementów, witamin i substancji czynnych, w suplementacji, czyli uzupełnianiu normalnej diety, nie jest rekomendowane w populacji zdrowych kobiet, jeżeli nie ma do tego określonych wskazań medycznych.”
Warto poszukać dobrych jakościowo suplementów, zawierających wymienione wyżej składniki w formach najlepiej przyswajalnych przez organizm.
Więcej nie znaczy lepiej!
Prawdą jest, że kobieta w ciąży ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy, ale co za dużo, to niezdrowo. Stosowanie licznych suplementów o bardzo bogatych składach nie tylko jest niepotrzebne, ale wręcz niewskazane. Poszczególne składniki mogą wzajemnie osłabiać swoje działanie, lub nawet się wykluczać. Należy zwrócić uwagę, aby nie przekraczać dziennych porcji zalecanych do spożycia, co w przypadku stosowania różnych suplementów jednocześnie może być trudne.
Zdecydowanie lepszym (i zdrowszym) rozwiązaniem będzie postawienie na sprawdzony, zbilansowany i rekomendowany przez specjalistów zestaw preparatów.
Suplementy to nie wszystko – zdrowa dieta to podstawa
Odpowiednia suplementacja w tym wymagającym dla organizmu kobiety czasie odgrywa bardzo ważną rolę, należy jednak pamiętać, że witaminy dla ciężarnych to nie substytut, a jedynie uzupełnienie diety przyszłej mamy – więcej nie znaczy tutaj lepiej.
Należy unikać produktów z wysoką zawartością cukru, soli, sztucznych barwników jak również produktów wysoko przetworzonych. Warto zadbać, aby posiłki były odpowiednio zbilansowane i różnorodne. Komponowanie takiego menu może być większym wyzwaniem niż do tej pory, ponieważ bardzo często zdarza się, że kobietom ciężarnym zmieniają się gusta żywieniowe. W tym miejscu warto wesprzeć się naszymi przepisami dla kobiet w ciąży.
Zachęcamy również do zapoznania się z nasza bazą artykułów na temat diety w ciąży.