Strefa eksperta
6 mitów na temat karmienia piersią
Kawa a karmienie piersią i inne wątpliwości, czyli rozprawiamy się z 6 najbardziej znanymi mitami na temat karmienia piersią
Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia noworodka, a także nieco starszego bobasa. Dostarcza dziecku ogromne dawki odpowiednich witamin i przeciwciał. Niesie za sobą także dużo korzyści dla mam. Jest to bowiem bardzo skuteczny sposób zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka jajnika oraz sutka*! Niestety powstało wiele mitów o karmieniu piersią, przez które mnóstwo kobiet obawia się w ten sposób podawać pokarm lub nie wie, jak to robić prawidłowo. Jesteś jedną z nich? A może otrzymujesz sprzeczne informacje dotyczące karmienia i nie wiesz, komu ufać? Sprawdź najpopularniejsze mity na temat karmienia piersią.
Z tekstu dowiesz się:
- czy kobiety z płaskimi lub małymi brodawkami mogą karmić piersią
- czy rozmiar piersi ma znaczenie
- czy mleko traci swoją wartość po pierwszym roku życia dziecka
- czy można brać antybiotyki i szczepić się w trakcie karmienia piersią
- czy istnieje dieta mamy karmiącej
- czy alkohol zaburza laktację.
Mity na temat karmienia piersią: Kobiety z płaskimi lub małymi brodawkami nie będą karmić
Często, zwłaszcza wśród starszego pokolenia, panuje przekonanie, że należy mieć odpowiednie sutki, by móc karmić piersią. Na szczęście rzeczywistość jest zupełnie inna, a natura nie wyklucza tutaj nikogo.
Każda kobieta może karmić naturalnie. Jeśli dziecko ma problemy z chwyceniem piersi, warto rozważyć zmianę pozycji lub konsultację z doradcą laktacyjnym.
Najlepsze pozycje do karmienia piersią:
Wklęsła brodawka może być utrudnieniem podczas karmienia. Jeśli mimo zmiany pozycji, karmienie będzie sprawiać Ci problem, warto skorzystać z gadżetów laktacyjnych, np. wkładek laktacyjnych, kapturków czy korektorów brodawek piersi.
Mity o karmieniu piersią: Małe piersi to mało mleka
Część kobiet obawia się, że nie będą w stanie wykarmić swoich dzieci. Wśród osób niemających pojęcia o naturalnym kamieniu rozpowszechnił się bowiem dziwny mit, że ilość mleka jest zależna od rozmiaru piersi.
Uspokajamy – rozmiar piersi nie ma wpływu na ilość mleka wytwarzanego przez kobietę. Zdarzają się przypadki kobiet, które mają niedobór tkanki gruczołowej i nie są w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości pokarmu. Są to jednak jednostkowe sytuacje.
Najczęściej,to, ile pokarmu zostanie wyprodukowane, zależy od liczby karmień i częstotliwości ssania dziecka, a także od ogólnego stanu zdrowia matki. Jeśli więc chcesz, żeby Twoje piersi produkowały więcej mleka, przystawiaj częściej dziecko! To m.in. z tego powodu karmienie piersią odbywa się na żądanie (chyba że po konsultacji z lekarzem i na podstawie medycznych przesłanek został ustalony indywidualny tryb żywienia).
Każda kobieta, bez względu na rozmiar swoich piersi, ma potencjał do wytwarzania wystarczającej ilości mleka dla swojego dziecka. Nie obawiaj się więc, że nie uda Ci się wykarmić dziecka. Nie musisz także dopajać niemowlaka wodą (nawet latem) ani specjalnymi herbatkami. Twoje mleko to najlepsze jedzenie i napój dla Twojego maleństwa.
Karmienie piersią mity: Mleko matki jest wartościowe tylko przez pierwszy rok życia dziecka
Według starych wytycznych dotyczących karmienia piersią kobieta powinna karmić dziecko naturalnie tylko do pierwszego roku życia. Na szczęście wiedza medyczna w tej dziedzinie mocno się rozwinęła, dzięki czemu powstały nowe zalecenia opracowane przez WHO. Zgodnie z nimi warto i należy karmić piersią przez jak najdłuższy czas, zgodnie z potrzebami dziecka i możliwościami matki.
Mleko naturalne dostarcza dziecku nie tylko składniki odżywcze, ale też przeciwciała i substancje chroniące młody organizm przed chorobami. Zawiera również czynniki wzrostowe i hormony, które wpływają na rozwój układu immunologicznego, nerwowego i hormonalnego dziecka.
Przeczytaj też: Zaufaj Położnej – Skład mleka kobiecego
Mity na temat karmienia piersią: antybiotyki i szczepienia a karmienie piersią
Przyjęło się, że kobieta, która karmi piersią, nie powinna brać antybiotyków, gdy jest chora, albo w ogóle nie powinna przyjmować żadnych leków poza naturalnymi. Jednak tutaj również współczesna medycyna ma na to… lekarstwo. Dzięki nowym generacjom środków medycznych kobiety karmiące piersią mogą przyjmować antybiotyki. Muszą to jednak skonsultować z lekarzem, który dobierze odpowiedni produkt, a także zaleci prawidłowe dawkowanie oraz obserwowanie dziecka pod kątem ewentualnych objawów niepożądanych.
Czy kobiety karmiące piersią mogą się szczepić? To pytanie zaczęło się pojawiać najczęściej w kontekście szczepionki na koronawirusa. Mimo ogromnej ilości sprzecznych informacji w mediach społecznościowych WHO podaje konkretne wytyczne: kobiety karmiące piersią powinny się szczepić na COVID-19, aby uchronić siebie i dziecko przed zakażeniem koronawirusem. Szczepienie powinno jednak zostać przeprowadzone po konsultacji z lekarzem i po wykluczeniu przeciwwskazań medycznych.
Mity o karmieniu piersią: dieta mamy karmiącej
Dieta mamy karmiącej to bardzo gorący temat rozgrzewający wszystkie fora i grupy parentingowe. Część osób uważa, że istnieje dieta mamy karmiącej, inni – na odwrót, nie uznają diety matki karmiącej.
Jak jest naprawdę? Dieta mamy karmiącej nie istnieje. Zasadniczo kobiety karmiące piersią mogą jeść wszystko to, co jadłyby normalnie. Odżywianie w czasie karmienia piersią powinno dostarczać zarówno kobiecie, jak i dziecku niezbędnych składników odżywczych. Jest jednak kilka produktów, które budzą najwięcej wątpliwości. Są to:
- kawa – kobiety karmiące piersią mogą pić kawę; w granicach rozsądku. Zbyt duża ilość kofeiny może bowiem przeniknąć do mleka matki. Co więcej, często pita kawa ma działanie moczopędne, co powoduje wypłukiwanie z organizmu matki cennych elektrolitów;
- kapusta i inne warzywa krzyżowe – spożywane w odpowiednich ilościach nie powodują wzdęć ani kolek u dziecka. Dodatkowo bardzo wzbogacają dietę. Brokuły, kalafiory czy kapusta są bowiem bogate w wiele składników odżywczych, w tym żelazo, błonnik kwas foliowy, magnez, wapń czy potas;
- nabiał – jeśli dziecko nie wykazuje skłonności do alergii na nabiał lub laktozę, można pić mleko, jeść sery i pić jogurty naturalne. Te ostanie są szczególnie wartościowe, ponieważ zawierają żywe kultury bakterii, które wspomagają układ trawienny.
Najważniejsze, żeby w trakcie karmienia jeść zbilansowane posiłki oraz przyjmować suplementy, które uzupełnią potrzebne składniki odżywcze. W okresie karmienia warto brać m.in. suplement Pregna DHA, dzięki któremu, wraz z mlekiem matki, dziecko przyjmuje cenny dla swojego rozwoju kwas omega-3, DHA – podstawowy budulec komórek mózgu dziecka! Drugim równie wartościowym suplementem jest Pregna Plus z aktywną formą kwasu foliowego, DHA, jodem, żelazem oraz witaminą D.
Przeczytaj też: Dieta w okresie karmienia piersią
Karmienie piersią fakty i mity: alkohol a karmienie piersią
Zalecenia w kontekście spożywania alkoholu są bardzo jasne.
Nie rekomenduje się picia alkoholu w okresie karmienia piersią. Alkohol przechodzi do mleka matki i może wpłynąć na zdrowie i rozwój dziecka. Etanol zaburza także produkcje mleka, a u dziecka może powodować problemy z zasypianiem i prawidłowym oddechem podczas snu.
Jeśli matka chce napić się alkoholu, powinna najpierw wykarmić dziecko i odczekać co najmniej 2-3 godziny przed następnym podaniem mleka z piersi. Może też odciągnąć pokarm, żeby jeszcze bardziej wydłużyć ten czas, np. do 4 czy 5 godzin.
Przeczytaj też: Psychologiczne aspekty połogu – baby blues i rola bliskich
Czy Twoje wątpliwości związane z mitami na temat karmienia piersią zostały rozwiane? Mamy nadzieję, że tak! Koniecznie pobierz też nasz najnowszy poradnik, w którym znajdziesz mnóstwo praktycznych wskazówek dotyczących nie tylko naturalnego karmienia, ale też innych sposobów żywienia dziecka!
Co dokładnie znajdziesz w naszym poradniku?
- Sygnały świadczące o prawidłowej technice karmienia piersią
- Opis pozycji do karmienia
- Wskazówki laktacyjne
- Informacje na temat suplementacji dla kobiet
- Wskazówki dotyczące karmienia butelką
Materiał edukacyjny przygotowany przez edukatorkę ds laktacji mgr Aleksandrę Przekwas, położną.
* https://planujedlugiezycie.pl/index.php/aktualnosci/karmienie-piersia-korzysci-dla-matki-i-dziecka/
Informacje dostępne w tekście pochodzą z broszury „Karmienie niemowlaka od A do Z” oraz publikacji zbiorowej wyd. Medycyna Praktyczna „Karmienie piersią w teorii i praktyce” opracowanej i zredagowanej przez Magdalenę Nehring-Gugulską, Monikę Żukowską-Rubik oraz Agnieszkę Pietkiewicz.